Danas se navršava 15 godina od prestanka NATO bombardovanja tadašnje SR Jugoslavije. Prekidu bombardovanja prethodilo je donošenje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. Dan ranije, 9. juna, predstavnici VJ i NATO-a potpisali su u Kumanovu Vojnotehnički sporazum kojim je precizirano povlačenje snaga VJ sa Kosova i ulazak međunarodnih trupa u pokrajinu.

Kriza je, posle nekoliko neuspešnih diplomatskih pokušaja, okončana posredničkom misijom predsednika Finske Martija Ahtisarija i bivšeg premijera Rusije Viktora Černomirdina. Vazdušni napadi na SRJ počeli su 24. marta 1999. godine i trajali su 11 nedelja. U njima je, prema raznim procenama, poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

NATO je izvodio napade na SRJ sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, a u nekim operacijama učestvovali su i strateški bombarderi koji su poletali iz baza u Zapadnoj Evropi i u SAD. Akcija NATO-a, koju su Vlada SRJ ali i brojni pravni stručnjaci nazvali agresijom, usledila je nakon neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture.

Povodom 15. godišnjice usvajanja Rezolucije SB UN 1244 10. juna 1999, Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, saopštila je juče da je „od uvođenja privremene uprave UN na Kosovu i Metohiji zabeleženo više od 7.200 etnički motivisanih napada, ubijeno preko 1.100 Srba i građana drugih nacionalnosti, kidnapovan 841 Srbin, a oko 1.000 teško ranjeno“.

„Od juna 1999. sa KiM je prognano i izbeglo više od 242 hiljade Srba i drugih ne – Albanaca. Od 437 mesta u kojima su živeli Srbi do 1999, izuzimajući opštine Leposavić, Zvečan i Zubin Potok, etnički je potpuno očišćeno 312 naselja. Međunarodna uprava na KiM, ne samo da nije uspela da spreči masovna kršenja ljudskih prava, pre svega Srba, već nije učinila ništa da privede pravdi ratne zločince i počinioce brojnih zločina nad civilnim stanovništvom, koji su počinjeni posle 10. juna 1999.“, navodi se u saopštenju koje je potpisao Dušan Čelić.

Koordinacija srpskih udruženja porodica poziva UN, Euleks, vlasti Republike Srbije i samoproklamovane vlasti na KiM da pomognu u „otkrivanju istine o nestalim i ubijenim, privođenju pravdi počinioca zločina, sprovođenje potpunog programa reparacije za porodice žrtava, kao i da daju garancije za vladavinu i poštovanje ljudskih prava svih stanovnika KiM“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari