U Zanatskoj zadruzi za proizvodnju pirotskog ćilima i suvenira „Damsko srce“ u Pirotu desetak ćilimarki čuva od nestajanja zanat po kome je Pirot poznat i van granica zemlje.
Sa puno ljubavi rade nadaleko čuvene šare i nadaju da će ćilim i dalje imati ko da tka, svesne da je potrebna pomoć, pre svega države, da se ovaj stari zanat sačuva za nova pokoljenja.
Unikati: Ćilim se pravi isključivo od vune autohtone vrste ovaca pramenke, a posebna karakteristika je što ima istovetno lice i naličje. Zbog veštih ruku ćilimarki može se smatrati umetničkim zanatom. Odlukom Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasleđe Republike Srbije juna 2012. godine pirotsko ćilimarstvo je upisano u Nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije pod zaštitom Uneska.
– Ulažemo mnogo truda da se ovaj zanat očuva. Ćilime radimo punim srcem od sirovina sa ovog područja. Sve su to unikatni proizvodi – kaže direktorka Slavica Ćirić.
Ćilimarka iz “Damskog srca“ Jasmina Kirov je u svet šara, boja i ornamenata ušla pre desetak godina. Nikada se nije pokajala što je postala ćilimarka.
– Počela sam slučajno, ali sam zavolela ovaj rad. Volela bih da se zanat ne ugasi – kaže Jasmina Kirov za Danas.
NJene koleginice Biljana i Danijela Jovanović dodaju da je ovo lep, ali i težak zanat, no i njima je najveća želja da bude još ćilimarki koje će nastaviti tradiciju.
Početkom prošlog veka u Pirotu je bilo više od 5.000 žena koje su bile uključene u proizvodnju pirotskog ćilima.
– Devojčice su od malih nogu učile ovaj zanat. Sa 4-5 godina su učile kako da motaju vunu i da je pripremaju u malim kanuricama za tkanje, malo starije su radile prvo jednostavnije šare. Posle pet godina iskustva su već postajale male tkalje. Mlade devojke su radile svoje darovne ćilime za udaju. Ćilim su radile i bogate i siromašne žene, jer se pamet devojke merila lepotom ćilima koji je izatkala – kaže Slavica Ćirić.
Manjak ćilimarki: Početkom prošlog veka bilo je nekoliko hiljada ćilimarki, a danas ih je tek deset.
– Pirotski ćilim je bio brend i u vreme kad taj pojam nije postojao, a geografskom zaštitom imena porekla 2002. postao je zvaničan brend-proizvod Srbije. Naša Ćilimarska radionica je uspela da očuva znanja za izradu pirotskog originalnog ćilima, pojavljujemo se na tržištu sa malim proizvodnim kapacitetom i čuvari smo tradicije – kaže naša sagovornica i dodaje da „Damsko srce“ ima sertifikat za izradu ćilima: – Ovlašćeni smo korisnici imena porekla „pirotski ćilim“, nosioci smo geografske zaštite imena porekla i zajedničkim naporima sa Gradom nastojimo da ćilim bude uvršten u protokolarni poklon i da se tka kao suvenir.
Grad Pirot, objašnjava Slavica Ćirić, pomaže opstanak tkačkog zanata, ali to je nedovoljno: – Potrebne su ozbiljne mere države i zakonske mogućnosti kojima bi se lokalnim samoupravama obezbedio rad na očuvanju starih i umetničkih zanata.
Pirotski ćilim kao proizvod i brend, delo umetničke vrednosti i praktične prirode, danas kao i nekada, krasi zidove i podove mnogih kuća i ustanova širom sveta. Prva dama „Damskog srca“ podseća da je obaveza svih, a pre svega države, očuvanje kulturnog nasleđa zemlje. Kad je reč o pirotskom ćilimu prvi zadatak je podmlađivanje ćilimarskog kadra kako bi zanat produžio da živi. Koliko je to zahtevno pokazuje i podatak da za mesec dana vredna tkanja može da istka manje od kvadratnog metra ćilima.
Pirotski ćilim je slikovno pismo
Pirotski ćilim ima 95 prepoznatljivih šara i 122 ornamenta, koji se kombinuju i tako šalju poruku.
– Tradicija tkanja pirotskog ćilima je stara pet vekova. Svaka šara originalnog pirotskog ćilima ima svoj vekovni simbol i značenje. Ćilim se od samog nastanka tkao kao simbol porodične sloge i bogatstva u domu, kao zaštitnik kuće. Oduvek se poklanjao ljudima od značaja. Pirotski ćilim je slikovno pismo koje nosi poruku u slici putem šara za uspešnu saradnju, uspeh u poslu, slogu na svim poljima, neprolaznu lepotu duha i tela, daje snagu i energiju za početak novog. Štiti od negativne energije sredine i ljudi i unosi radost u život – kaže Ćirić.
Ćilim deo protokolarnih poklona
– Zajedno sa NALED-om i Etno mrežom, a pod pokroviteljstvom potpredsednice Vlade Zorane Mihajlović, uspeli smo da deo naših proizvoda bude deo protokolarnih poklona. Iz našeg grada je to ćilim koji rade ćilimarke u Zanatskoj zadruzi “Damsko srce“. Reč je projektu ‘Zaposlimo hiljadu žena’ u kom učestvuju i druge organizacije iz Srbije koje se bave domaćom radinošću, ali to treba da bude na većem nivou. Za sada je to poziv da se kupuju ovi proizvodi iz Etno mreže. Ima efekata. Cilj je dakle da se naš ćilim nađe u poklonima Ministarstva spoljnih poslova namenjenim stranim diplomatama – kaže gradonačelnik Pirota Vladan Vasić.
Ovaj tekst je deo medijskog projekta „Razvoj pirotskih brendova“ koja sprovodi „Dangraf“, uz podršku Grada Pirota. Stavovi izneti u tekstu su isključiva odgovornost „Dangrafa“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.