Prethodnih nekoliko dana medijska pratnja istrage kriminalnih aktivnosti grupe Veljka Belivuka rikošetirala je od poznatog ugostitelja, do predsednika Fudbalskog saveza Srbije, ka predsedniku najvećeg suda u zemlji.
Recept za ovu tranziciju bio je identičan, najpre su mediji bliski vlastima „saznali“ da je Aleksandar Kajmaković policiji rekao da ga je Kokeza savetovao da angažuje Belivuka, da bi onda procurelo da je predsednik Fudbalskog saveza rekao da ga je Aleksandar Stepanović, predsednik Višeg suda u Beogradu savetovao da izbegne poligrafsko ispitivanje.
„Iznošenje ovakvih neistina u pojedinim medijima, između ostalog i sa nacionalnom frekvencijom, veoma je indikativno i očigledno usmereno kao pritisak na dalje postupanje suda i urušavanje integriteta sudske institucije koja je nadležna za postupanje u predmetima organizovanog kriminala“, istakli su u Višem sudu.
Miodrag Majić, sudija Apelacionog suda u Beogradu i član upravnog odbora Centra za pravosudna istraživanja, pominjanje predsednika Višeg suda u Beogradu u sklopu istrage grupe Veljka Belivuka smešta u kontekst personalnog sukoba između Aleksandra Vučića i Aleksandra Stepanovića.
– To ne znači da takvi tekstovi ne mogu da imaju uticaj na sudije Višeg suda, ali po meni, ovo je još jedan pokazatelj koliko višestruko pogubne mogu da budu veze između politike i pravosuđa. Ovo je najbolja opomena da takve lične veze ne treba gajiti, jer su neprirodne, a mogu, kao što vidimo, da postanu i opasne, navodi Majić dodajući da je povodom ovakvih slučajeva Visoki savet sudstva „davno trebalo da reaguje“.
On ističe da ostaje da se vidi u kom pravcu će se razvijati ova priča, uz opasku da je po njemu, i dalje osnovno pitanje – zašto se Vučić odrekao Stepanovića.
Viši sud u Beogradu je, opet, u svom saopštenju postavio pitanje zašto su, svega četiri dana nakon usvajanja amandmana na izveštaj izvestioca Evropskog parlamenta Vladimira Bilčika, sudije i predsednik suda postali predmet senzacionalističkog izveštavanja pojedinih provladinih medija, koje se zasniva jedino na neistinama.
U nedavno usvojenom amandmanu na izveštaj Evropskog parlamenta Srbija se poziva da reši afere Krušik, Savamala, Telekom i Jovanjica.
Od ovih predmeta, samo je poslednji u nadležnosti Višeg suda, imajući u vidu da se pred Posebnim odeljenjem vodi postupak za proizvodnju i puštanje u promet 1,6 tona kanabisa.
Ostale afere iz amandmana nisu ni došle do suda, Krušik i Savamala su u predistražnoj fazi, bez ikakvih naznaka da bi iz nje mogle da izađu, dok Telekomova namera da uruši konkurenciju još uvek nije ni predmet interesovanja tužilaštva.
Advokat Borivoje Borović koji je zastupao potpredsednika Narodne stranke Miroslava Aleksića u parničnom postupku protiv brata predsednika Republike, a upravo vezano za izjave o političkoj pozadini slučaja Jovanjica, ističe da prenošenje navodnih izjava Slaviše Kokeze imaju za cilj pritisak na postupanje suda u ovom predmetu.
– Iskreno ne verujem da je postojao ikakav kontakt između Aleksandra Stepanovića i Slaviše Kokeze. Pre bih rekao da se radi o tome da je Kokeza, svestan da je predsednik Višeg suda već bio meta napada najviših funkcionera, pretpostavio da će državnom vrhu da se dopadne takva izjava. Ostaje nam da vidimo da li je i samo privođenje Kokeze bilo autentično ili fingirano, navodi Borović.
On naglašava da je cela tužilačka istraga aktivnosti grupe Veljka Belivuka usmeravana od strane političara i da se koristi za „spinovanje“ u kom god pravcu njima da odgovara.
– Jovanjica je trenutno najveći sudski postupak u zemlji i ovakvim tekstovima se samo ogoljuje namera vlasti da izvrši pritisak na sud. Sudiji Stepanoviću bi trebalo javnost da pruži podršku kako bi se odupreo pritiscima, a postupak za Jovanjicu sud sproveo u skladu sa zakonom, ističe Borović.
O saslušanju Slaviše Kokeze, čiji sadržaj bi po zakonu trebalo da bude tajan, prethodnih dana govorili su i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Obojica su se fokusirali na činjenicu da je predsednik Fudbalskog saveza navodno odbio poligrafsko ispitivanje.
– Bilo mu je ponuđeno da se izjasni da li hoće ili neće da odgovori na svako pojedinačno pitanje, što je on odbio. Poligraf nije dokaz na sudu, ali gotovo nepogrešivo usmerava na ono što je istina, kazao je Vulin gostujući u nedelju na televiziji Pink.
Predsednik Vučić je istakao da ne razume zašto je čovek u kojeg je imao poverenje odbio poligraf, pogotovo, kako je napomenuo, što mu je rečeno da može da bude ispitan samo pitanjem vezano za plan ubistva predsednika.
– Ne mogu da poverujem da je on učestvovao u tome, tog čoveka dugo poznajem i nikada u to neću poverovati, ali je čudno to sa poligrafom, rekao je Vučić.
Saslušana Dijana Hrkalović
Prema saznanjima N1, bivša državna sekretarka MUP Srbije Dijana Hrkalović u toku jučerašnjeg dana dala je izjavu Službi za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) a u sklopu istrage kriminalnih aktivnosti Veljka Belivuka. Hrkalović je podsetimo, nedavno takođe saslušana u sklopu istrage neovlašćenog prisluškivanja predsednika Srbije. Dijana Hrkalović važila je za blisku saradnicu bivšeg ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, a pre MUP-a radila je u BIA. Ministarstvo unutrašnjih poslova je iznenada napustila sredinom 2019. godine, navodeći lične razloge.
Mihajlović: Borba protiv kriminala interes društva
Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović ocenila je da je odlučna borba protiv kriminala interes čitavog društva i da se ne sme dozvoliti da se Srbija, koja je krenula putem stabilnosti i razvoja, vraća u prošlost. „Predsednik države nije samo običan političar ili predsednik jedne stranke, već neko ko je izabran glasovima svih građana i koji po Ustavu izražava državno jedinstvo i predstavlja državu“, navodi se u pisanoj izjavi Mihajlović. To je nešto što svako mora da poštuje, bez obzira na to da li podržava svaki njegov politički potez, da li podržava SNS, da li je imao priliku da sa njim sarađuje, kao što ja s njim radim već 11 godina, ili ga nikad nije sreo, rekao je Mihajlovićeva. D. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.