Međunarodna upravljačka grupa za Kosovo pozdravila je juče napredak, postignut od proglašenja nezavisnosti, stupanje na snagu Ustava i usvajanje četrdesetak zakona predviđenih planom Martija Ahtisarija. U izjavi sa sastanka koji je juče na nivou direktora za Balkan održan u Prištini, navodi se da su članovi grupe pozdravili „izveštaj generalnog sekretara UN-a Savetu bezbednosti, u kome se ističe Ban Ki-Munova rešenost za rekonfiguraciju Unmika i pomoć u razmeštanju Euleksa“.
Međunarodna upravljačka grupa za Kosovo pozdravila je juče napredak, postignut od proglašenja nezavisnosti, stupanje na snagu Ustava i usvajanje četrdesetak zakona predviđenih planom Martija Ahtisarija. U izjavi sa sastanka koji je juče na nivou direktora za Balkan održan u Prištini, navodi se da su članovi grupe pozdravili „izveštaj generalnog sekretara UN-a Savetu bezbednosti, u kome se ističe Ban Ki-Munova rešenost za rekonfiguraciju Unmika i pomoć u razmeštanju Euleksa“.
Međunarodna upravljačka grupa pružila je punu podršku međunarodnom civilnom predstavniku Piteru Fejtu, koji „podržava kosovske vlasti u izgradnji demokratskog i multietničkog društva u kojem sve zajednice i njihovi pripadnici uživaju Ustavom zagarantovana prava“. U izjavi sa sastanka Grupa ističe se i nužnost „osnivanja bezbednosnih institucija, koje su apolitične, multietničke i podležu parlamentarnom nadzoru i civilnoj administraciji“.
Transformacija Unmika u političku organizaciju
Šef Misije UN na Kosovu Lamberto Zanijer najavio je da će Unmik u budućnosti imati veću političku ulogu u Pokrajini i da će se transformisati u „političku organizaciju“, veću nego što je sada. Zanijer je italijanskoj agenciji ANSA, kako prenose mediji u Prištini, rekao da su, osim toga, za Unmik predviđeni i drugi zadaci, kao što je omogućavanje dijaloga sa Beogradom, povećanje pažnje na probleme manjina na Kosovu i međunarodno predstavljanje Kosova.
Predstavnici država članica Međunarodne upravljačke grupe za Kosovo ocenili su juče da osnivanje Skupštine zajednica opština AP na Kosovu i Metohiji „nema nikakav legalni efekat“ i najavili da će Euleks i Međunarodna civilna kancelarija „uskoro imati pristup svim delovima Kosova, što će imati veliki značaj za proces pomirenja“, javljaju agencije.
Počela demarkacija makedonsko-kosovske granice
– Na jučerašnjem sastanku Mađunarodne upravljačke grupe, osim što je bilo reči o priprema za donatorsku konferenciju za Kosovo 11. jula u Briselu, dogovoreno je da počne demarkacija granice između KIM i Makedonije. Piter Fejt je ovu odluku ocenio kao „jako važan korak“, dok je za Sejdiua to pitanje „jabuka razdora između Kosova i Makedonije“, koju je Srbija „namerno ostavila“. Demarkacija makedonsko-kosovske granice počela je juče postavljanjem tromeđnog kamena na granici Kosova, Albanije i Makedonije. Prva granična tačka postavljena je na mestu Šerupa na Šar Planini na 2.100 metara nadmorske visine, u prisustvu predstavnika kosovskih, makedonskih i albanskih vlasti, Unmika i Euleksa, potvrđeno je Beti u makedonskom Ministarstvu spoljnih poslova. Obeležavanje se sprovodi po Ahtisarijevom planu i dogovoru o državnoj granici koji je Makedonija 2001. potpisala s vlastima tadašnje SR Jugoslavije.
– Za uspostavljanje misije Euleks veoma je važno da ona bude raspoređena na celoj teritoriji Kosova, uključujući i severni deo Kosovske Mitrovice. Što se tiče severnog dela Kosovske Mitrovice, mi nastavljamo naše razgovore s Vladom Kosova. Razgovarali smo o događajima na severu, kao i o razmeštanju Euleksa u svim delovima Kosova. To je veoma važan doprinos uspostavljanju čitave misije. Važno je i da nova vlada u Beogradu shvati značaj prisustva Euleksa na čitavoj teritoriji Kosova – izjavio je Piter Fejt, međunarodni civilni predstavnik na Kosovu i specijalni predstavnik EU, posle sastanka sa Fatmirom Sejdiuom, prenosi KIM radio iz Čaglavice.
Fejt nije mogao da odgovori na pitanje novinara kada će u okviru procesa decentralizacije biti formirana opština Severna Kosovska Mitrovica.
Jučerašnjem sastanku Međunarodne upravljačke grupe prisustvovali su i zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Aziju Rozmari Di Karlo i predsednik Kosova Fatmir Sejdiu.
Kosovski predsednik je, povodom predloga generalnog sekretara UN-a Ban Ki-Muna da se pokrenu novi razgovori između Beograda i Prištine, u ime kosovskih institucija poručio da one nikada neće prihvatiti razgovore o statusu. On je naglasio da je za Prištinu prihvatljiv „svaki pristup koji ima veze sa relaksacijom odnosa između dve zemlje, kao dve suverene države, a da će odluku o temama koje treba pokrenuti doneti Vlada Kosova“.
– U našem je interesu da se razgovara o temama koje se odnose na energetsku saradnju, slobodu kretanja građana, sprečavanje organizovanog kriminala i slično – rekao je Sejdiu.
Ovo je drugi sastanak Međunarodne upravljačke grupe održan u Prištini, a zvanični Beograd kao ni prvi put, juče do zaključenja ovog uzdanja našeg lista nije reagovao na odluke predstavnika država koje su priznale jednostrane poteze Prištine. Uz „petorku“ iz Kontakt grupe – SAD, Veliku Britaniju, Nemačku, Francusku i Italiju, Međunarodnu grupu čine i Austrija, Češka, Finska, Švedska, Turska, Belgija, Danska, Mađarska, Slovenija i Švajcarska. One su juče, kako se ističe u saopštenju sa sastanka, pozdravile nove članice: Norvešku, Hrvatsku i Litvaniju. Grupa je formirana na osnovu predloga rešenja za budući status Kosova Martija Ahtisarija koji nije usvojen u SB UN. Iako je Ahtisarijevim planom predviđeno, Ruska Federacija nije član Međunarodne upravljačke grupe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.