U protekle tri godine u širenje vodovodne i kanalizacione mreže u šabačkoj opštini uloženo je oko tri stotine miliona dinara. Najveći deo sredstava investiran je u prigradska naselja. Poređenja radi, za ovo vreme kanalizaciona mreža povećana je za 30 odsto, tako da sada iznosi 130 kilometara.

U protekle tri godine u širenje vodovodne i kanalizacione mreže u šabačkoj opštini uloženo je oko tri stotine miliona dinara. Najveći deo sredstava investiran je u prigradska naselja. Poređenja radi, za ovo vreme kanalizaciona mreža povećana je za 30 odsto, tako da sada iznosi 130 kilometara. Ove godine očekuje se da iz Republičkog fonda voda i iz opštinskog budžeta bude uloženo oko 150 miliona dinara, a plan je da pitka voda stigne i do udaljenih sela. Tako će biti izgrađen magistralni cevovod do sela Gornja Vranjska, u dužini od 6,5 kilometara, a krakovi će odatle voditi do najudaljenijih sela Pocerine, Volujca i Dvorišta gde su do sada kopani bunari dublji od stotinu metara. Gradiće se i magistralni cevovod do sela Tabanović, udaljenog oko četiri kilometra, a odatle će jedan krak voditi do Bogosavca. I konačno, jedina gradska mesna zajednica, Kasarske livade, dobiće pijaću vodu a preduslov za to je izgradnja cevovoda od 2,4 kilometra. U mačvanskom delu izgradiće se cevovod do Slepčevića, u dužini od 2,8 kilometara. U Prnjavoru, varoši sa više od šest hiljada stanovnika, gde su još pre dve decenije iskopani bunari i uređeno izvorište, uradiće se potisni vod do rezervoara i crpne stanice i do samog centra, u dužini od 4,8 kilometara. Svi ovi radovi i širenje mreže mogu se postići zahvaljujući vrlo izdašnom izvorištu šabačkog vodovoda. Kapaciteti su oko 600 litara vode u sekundi, a prošlog leta u špicevima potrošnja je iznosila oko 350 litara vode u sekundi.

Poskupljenje u Užicu

Užice – Opštinsko veće povećalo je cene vode za šest odsto. Novi cenovnik primenjuje se od 1. januara. Kako je obrazloženo, povećanje je u skladu sa instrukcijama Ministarstva finansija po kojima je dozvoljen rast komunalnih usluga do šest odsto. Prema odluci Opštinskog veća, domaćinstva će ovdašnjem JKP Vodovod plaćati 18.28, preduzeća 57.32, a povlašćeni korisnici (osnovne i srednje škole i dečje ustanove) 9.11 dinara za kubik utrošene vode. Pored toga, korisnici će dodatno Vodovodu plaćati 25 odsto za korišćenje kanalizacije. Članovi Opštinskog veća, uz neznatne izmene, usvojili su programe poslovanja pet opštinskih javnih preduzeća Bioktoša, Vodovoda, Toplote, Stana i Niskogradnje. Pored toga, izvršena je podela 13 miliona dinara namenjenih programima iz kulture, koje će u ovoj godini realizovati Narodno pozorište, Narodna biblioteka, Narodni muzej, Gradska galerija, Istorijski arhiv, ali i Udruženje keramike Zlakusa, hor Zlatiborska vila, Književni klub Rujno i Art plus. Na predlog Sportskog saveza raspodeljana su i sredstva za sport u iznosu od 16,2 miliona dinara na 46 sportskih omladinskih organizacija.

Radove na vodovodnoj mreži prate i zamašne investicije u kanalizacionu mrežu kao i u postrojenje za prešišćavanje otpadnih voda. Do sada je urađena, kao deo postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, fekalna crpna stanica u šta je uloženo oko sto miliona dinara.
– Šabac je među prvim gradovima u Srbiji preduzeo korake za izgradnju složenog sistema za prečišćavanje otpadnih voda. Projekat je prošao sve nadležne instance, pripremili smo lokaciju kod fabrike pločica, a od zamašnijih investicija očekuje nas kolektor kroz fabriku Zorka, kao i elektrosnabdevanje sistema. Svi veliki gradovi moraće da urade ovakav sistem, a mi ovim pokazujemo da se ozbiljno pripremamo za evropske standarde i inostrane ulagače – kaže direktor JKP Vodovod Uroš Radojičić.
Kao potvrda dobrog rada JKP Vodovod stigla je donacija nemačke KFW banke od 520.000 evra za unapređenje sistema vodosnabdevanja. Od tih sredstava radiće se sanacija mreže i ugradnja vodomera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari