Severna Koreja ispalila je juče dva projektila kratkog dometa, samo dan nakon što je izvršila nuklearnu probu koja je izazvala osude međunarodne zajednice, javila je južnokorejska agencija Johanp.

 Pjongjang je lansirao projektil zemlja-voda i projektil zemlja-brod u more u blizini svoje istočne obale, nedaleko od grada Hamhunga, naveo je izvor iz južnokorejske vlade. „Obaveštajni zvaničnici analiziraju motive ispaljivanja“, rekao je taj izvor i dodao da su rakete imale domet od 130 kilometara. Ista agencija ranije je javila da je Severna Koreja proglasila zonu zabranjenu za plovidbu u blizini svoje zapadne obale.

Pjongjang je u ponedeljak izvršio drugu nuklearnu probu, a eksplozija je bila znatno jača nego u oktobru 2006. godine. Tom prilikom ispaljena su tri projektila kratkog dometa zemlja-vazduh. Potez Severne Koreje izazvao je burne proteste regionalnih sila i međunarodne zajednice. Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija osudio je nuklearnu probu Pjongjanga i doneo odluku da pripremi novu rezoluciju u vezi s takvim aktivnostima Severne Koreje. Vitalij Čurkin, ambasador Rusije u UN, čija država trenutno predsedava Savetu bezbednosti UN ovog meseca, kazao je da su članice tog tela utvrdile da je Severna Koreja prekršila prethodnu rezoluciju.

Ministri inostranih poslova Azije i država članica EU takođe su osudili nuklearne probe Severne Koreje na sastanku koji je juče održan u Hanoju. U nacrtu zajedničke rezolucije koja je usvojena na tom skupu navodi se da nuklearne probe predstavljaju „očigledno kršenje“ svih dogovora postignutih tokom pregovora na kojima je učestvovalo šest država – Južna Koreja, Severna Koreja, Kina, Japan, SAD i Rusija, kao i svih rezolucija Saveta bezbednosti UN o tom pitanju.

Američki predsednik Barak Obama ocenio je da severnokorejski nuklearni program predstavlja pretnju za međunarodnu bezbednost. Obama je takođe pozvao Južnu Koreju i Japan na razgovor o tome na koji način međunarodna zajednica treba da reaguje na nuklearni program Pjongjanga. Predsednik SAD dao je južnokorejskom kolegi Li Mjung Baku nedvosmislenu podršku Vašingtona u odbrani Južne Koreje.

Pojedini analitičari smatraju da Severna Koreja koristi nuklearnu bombu na isti način na koji ostatak sveta upotrebljava budilnik i da bi nuklearna proba te države mogla da „probudi“ Obamu. Prema pisanju lista Gardijan, takođe postoji mogućnost da Severna Koreja namerava da unapredi nuklearno naoružanje. Štaviše, postoje spekulacije da bi nuklearna proba mogla da obnovi političku snagu severnokorejskog lidera Kim Džong Ila čije zdravlje je narušeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari