Severna Koreja juče je zapretila da će odbaciti sporazum o sprečavanju iznenadnih sukoba ratnih mornarica, što se doživljava kao mera odmazde prema Južnoj Koreji, koja optužuje Pjongjang da je odgovoran za potapanje njenog ratnog broda. Tenzije među susedima na Korejskom poluostrvu naglo su povećane nakon što je tim međunarodnih istražitelja, prošle sedmice, saopštio da je torpedo sa severnokorejske mornarice, 26 marta, pogodio brod Južne Koreje na kojem je poginulo 46 mornara.

Severna Koreja negira odgovornost za potapanje broda i upozorava da bi eventualni kontraudar značio rat, prenose zapadne novinske agencije. „Momentalan udar biće primenjen“ protiv bilo kog južnokorejskog broda koji uđe u vode Severne Koreje, poručeno je u armijskom saopštenju iz Pjongjanga, koje je prenela zvanična agencija KCNA.

Saopštenje je usledilo nekoliko sati nakon što su se ratni brodovi Južne Koreje pripremili za veliku vežbu delovanja protiv podmornica na zapadnoj obali Korejskog poluostrva, iako je Pjongjang upozorio da takav manevar dovodi poluostrvo na ivicu rata. Južnokorejska novinska agencija „Jonhap“ javila je da deset vojnih brodova učestvovalo u manevrima. Tokom vežbi izvršena je proba dubinskih bombi i brodskih topova. Jednodnevna podmornička vežba južnokorejske vojske izvedena je istovremeno kada su primećeni i tenkovi kako vežbaju mogući iznenadni napad Severne Koreje.

SAD su najavile da nameravaju da sa Južnom Korejom učestvuju u velikoj vojnoj vežbi, ali još nije objavljen datum manevara. Američka državna sekretarka Hilari Klinton složila se sa predsednikom Južne Koreje Li Mjung Bakom da bi „strpljenje“ trebalo da dominira odnosima te zemlje sa Severnom Korejom, nakon nedavne nesreće u Žutom moru, koja je izazvala dodatno zatezanje situacije na Korejskom poluostrvu. Dve Koreje su zvanično i dalje u ratu, jer je njihov sukob od 1950. do 1953. godine okončan samo primirjem, a ne i mirovnim sporazumom. Posle Korejskog rata, SAD su u Južnoj Koreji stacionirale 28.000 svojih vojnika.

Ruski eksperti analiziraju dokazni materijal

Moskva – Grupa eksperata za mine i torpeda iz komande ruske mornarice otputovaće u Južnu Koreju, izjavio je izvor iz te komande. „Ruski specijalisti će analizirati dokazni materijal prikupljen na licu mestu na osnovu kojeg su južnokorejske vlasti iznele tvrdnju da je korvetu „Čeonan“ potopio torpedo Severne Koreje“, naveo je taj izvor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari