Vlasti Pjongjanga nalaze se pod jakim pritiskom da obustave zloupotrebe ljudskih prava iako Kina i Rusija i dalje imaju pravo veta da spreče da režim Kim Džong Una bude predat Međunarodnog krivičnom sudu, piše britanski Telegraf. Ujedinjene nacije usvojile su nacrt rezolucije koji poziva da se slučaj zločina protiv čovečnosti počinjenih u Severnoj Koreji preda Međunarodnom sudu.


Velikom većinom glasova Generalne skupštine UN – 111 prema 19, uz 55 uzdržanih, usvojena je neobavezujuća rezolucija koja će se naći na stolu Generalne skupštine UN u decembru. Rezolucija je proizvod opsežne istrage kojom su utvrđeni brojni slučajevi ubistava, torture, silovanja, otmica, izgladnjivanja i drugih zloupotreba ljudskih prava počinjenih u ovoj izolovanoj državi.

Iako se rezultat glasanja smatra pobedom za države i organizacije koje smatraju režim u Pjongjangu odgovornim za brojne zloupotrebe ljudskih prava, stručna javnost je uverena da će protiv nacrta rezolucije biti uložen veto. Analitičari smatraju da uprkos iritantnim provokacijama Severne Koreje – od nuklearnog testiranja do prekograničnih upada u Južnu Koreju – Kina će verovatno uložiti veto. Pjongjang se takođe „udvara“ Rusiji pa se Čo Rjong Hae, sekretar Radničke partije Koreje i specijalni predstavnik severnokorejskog lidera, sastao sa Vladimirom Putinom u Moskvi nekoliko sati pre glasanja u Njujorku. Navodi se da je Čo lično predao Kimovo pismo ruskom lideru tokom njihovog jednočasovnog susreta.

Predaja slučaja Severne Koreje Međunarodnom krivičnom sudu je ključna preporuka Komisije UN koja je godinu dana istraživala stanje ljudskih prava u ovoj zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari