Severna Koreja upozorila je juče Južnu Koreju da je njeno pristupanje programu borbe protiv širenja oružja za masovno uništenje ekvivalent proglašenju rata i da je spremna da na to odgovori vojnim putem. Seul, koji je do sada imao status posmatrača u programu u kojem se presreću brodovi za koje se sumnja da nose oružje za masovno uništenje, objavio je da će pristupiti Bezbednosnoj inicijativi protiv širenja oružja“ (PSI). Takvo saopštenje usledilo je pošto je Severna Koreja izvela novu nuklearnu probu i lansirala više raketa kratkog dometa. „Svaki neprijateljski čin protiv naše republike, kao što je zaustavljanje ili izvršenje pretresa naših brodova odmah će izazvati jaku vojnu reakciju“, upozorila je severnokorejska vojska u saopštenju koje je prenela zvanična novinska agencija KCNA.

U saopštenju se navodi da se vojska više ne smatra obavezanom odredbama o primirju iz 1953. kojim je okončan Korejski rat. U njemu se dodaje da su „imperijalisti“, misleći na Amerikance, i „izdajice oko južnokorejskog predsednika Li Mjung Baka“ dovele korejsko poluostrvo na ivicu rata. Odnosi između dva suseda pogoršali su se od kada je na vlast u Seulu došao Li Mjung Bak, u februaru 2008. Severna Koreja ga smatra izdajnikom. Pjongjang je juče izvršio i treću raketnu probu u dva dana, javila je južnokrejska novinska agencija Jonhap. On je, takođe, prethodnog dana izvršio probu dve rakete kratkog dometa i to samo nekoliko sati pošto ga je Savet bezbednosti UN jednoglasno osudio zbog podzemne nuklearne probe koju je izvršio u ponedeljak. U izveštaju južnokorejske novinske agencije Jonhap navodi se da su dve rakete kratkog dometa ispaljene sa rampi na istočnoj obali Severne Koreje.

Severna Koreja, takođe, najavila je da će ponovo otvoriti svoje nuklearno postrojenje u kojem se prerađuje nuklearni materijal za proizvodnju plutonijuma za oružje, a severnokorejski mediji su javili da je to postrojenje već počelo s radom. Veruje se da Severna Koreja već sada ima dovoljno plutonijuma da proizvede bar šest atomskih bombi. U Savetu bezbednosti UN u Njujorku razmatra se rezolucija koja bi mogla da uključi nove sankcije protiv Severne Koreje. SAD sa saveznicima i drugim uticajnim faktorima međunarodnih odnosa pripremaju jedinstven odgovor na poteze Pjongjanga. Američka državna sekretarka Hilari Klinton razgovarala je juče sa svojim kolegama u Rusiji, Kini, Japanu i Australiji. Jan Keli, predstavnik za štampu američkog Stejt departmenta kazao je da je Vašington zadovoljan snažnom reakcijom Kine i Rusije. On je dodao da ‘vrata ostaju otvorena’ Severnoj Koreji ukoliko želi da se vrati za pregovarački sto u vezi sa svojim nuklearnim programom.

Ambasadorka SAD pri Ujedinjenim nacijama Suzan Rajs rekla je da Severna Koreja pokušava da „testira da li može da zaplaši međunarodnu zajednicu“ svojom nuklearnom aktivnošću i raketnim probama. Ona je dodala da je svet ujedinjen i da je Severna Koreja izolovana i da će pritisak na tu zemlju biti pojačan. Kina, najbliži saveznik Severne Koreje, osudila je inicijativu Pjongjanga, dok se u saopštenju iz Moskve navodi da su pregovori jedino rešenje i da je proba „ozbiljan udarac“ procesu nuklearnog razoružavanja.

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev rekao je u telefonskom razgovoru sa svojim južnokorejskim kolegom da Severna Koreja krši rezoluciju 1718 Saveta bezbednosti UN i norme međunarodnog prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari