Severnokorejski lider Kim Džong Il stavio je vojne snage u stanje pune borbene gotovosti nakon što je Južna Koreja uvela trgovinske sankcije njegovoj državi zbog potapanja patrolnog broda „Čeonan“ i počela da emituje propagandne poruke protiv Pjongjanga. Stručnjaci iz SAD, Britanije i Švedske u nedavno objavljenom izveštaju navode da je torpedo pogodio brod i da se pronađeni ostaci naoružanja na morskom dnu podudaraju sa onim koji se proizvode u Severnoj Koreji, što je izazvalo tenzije na Korejskom poluostrvu.

Severna Koreja negira bilo kakvu umešanost u incident, nazivajući rezultate istrage „izmišljotinama“ i izrazila je nezadovoljstvo zbog najave Pentagona da će održati vojne vežbe sa Južnom Korejom i podrške koju je američki predsednik Barak Obama dao vlastima u Seulu povodom njihove odluke da kazne susednu državu. U izveštaju Bele kuće navodi se da je Obama naredio američkim vojnim komandantima da održe konsultacije sa kolegama iz Južne Koreje kako bi sprečili Severnu Koreju da „ponovi dela agresije“.

Predsednik Južne Koreje Li Mjung Bak najavio je da će zatražiti reakciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija povodom nalaza istrage o umešanosti Severa u potonuće broda. Iako je incident nazvao „vojnom provokacijom“ kojim je prekršeno primirje sklopljeno 1953, čime je završen Korejski rat, naglasio je da cilj Seula nije vojni sukob.

Međunarodna zajednica kao jednog od glavnih posrednika u smirivanju tenzija na Korejskom poluostrvu vidi Kinu, državu koja je glavni izvor ekonomske pomoći i političke podrške Severnoj Koreji, a Kim Džong Il je prošlog meseca posetio Peking. Kinesko ministarstvo inostranih poslova saopštilo je da je Peking odgovoran za obezbeđivanje mira na Korejskom poluostrvu i da se suprotstavlja bilo kakvoj destabilizujućoj akciji.

Rusija je pozvala rivalske strane na uzdržanost. U saopštenju Kremlja navodi se da je predsednik države Dmitrij Medvedev telefonom razgovarao sa južnokorejskim kolegom i izrazio saučešće zbog potonuća broda 26. marta i smrti 46 mornara. „Medvedev je izrazio nadu da će uprkos dramatičnoj situaciji biti sprečeno izbijanje novih tenzija“.

Podsećanje na najgore dane hladnog rata

Situacija između Severne i Južne Koreje ponovo podseća na najgore dane hladnog rata, piše jučerašnji „Indipendent“. Iako se dovode u pitanje nalazi međunarodnog izveštaja u kojem se Severna Koreja optužuje za potapanje jednog broda južnokorejske ratne mornarice, već se pominju sankcije, gomilaju se trupe, a jasno se čuje i udaranje u ratne doboše. „Opcije koje stoje pred Seulom i njegovim glavnim saveznikom Vašingtonom, vrlo su ograničene. Vojna odmazda bi mogla da izazove pravi rat na poluostrvu, i to sa Severnom Korejom koja sada raspolaže nuklearnim oružjem, piše list. Kada je reč o akciji u Ujedinjenim nacijama, čak i da se postigne dogovor oko novih sankcija, one, verovatno, ne bi imale značajniji uticaj, preneo je Bi-Bi-Si. „Indipendent“ ocenjuje da će poseta američke državne sekretarke Hilari Klinton Kini i Južnoj Koreji, najavljena za danas, „još više povećati političku temperaturu na Korejskom poluostrvu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari