Zahtevajući rešenje svog statusa, u Parizu i njegovim predgrađima prvi put štrajkuje nekoliko stotina imigranata bez prava boravka u Francuskoj. Svi su zaposleni, socijalno osigurani i najčešće plaćaju i porez. Većina dugi niz godina radi u preduzećima gradske čistoće, drugi su zaposleni u restoranima kao kuvari ili njihovi pomoćnici.

Zahtevajući rešenje svog statusa, u Parizu i njegovim predgrađima prvi put štrajkuje nekoliko stotina imigranata bez prava boravka u Francuskoj. Svi su zaposleni, socijalno osigurani i najčešće plaćaju i porez. Većina dugi niz godina radi u preduzećima gradske čistoće, drugi su zaposleni u restoranima kao kuvari ili njihovi pomoćnici. U dogovoru sa poslodavcima, koji ih podržavaju, okupirali su svoja radna mesta u dvadesetak preduzeća. Štrajk je organizovao najveći francuski sindikat, Generalna konfederacija rada (CGT).
Imigranti iz Afrike, koji nelegalno stižu u Francusku uglavnom su bez ikakvih dokumenata, tako da kad ih vlasti i uhvate teško ih je vratiti u zemlju porekla, koja je najčešće nepoznata. Za ekstradiciju je neophodno da ih prihvata država u koju ih proteruju, a države primaju samo svoje državljane pod uslovom da sa Francuskom imaju ugovor o ekstradiciji.
Prema važećem zakonu, oni mogu da budu zadržani u francuskom zatvoru 32 dana. Ako u tom vremenu vlasti ne pribave pristanak zemlje porekla, puštaju ih na slobodu do novog hapšenja i novog pokušaja da budu proterani.
U međuvremenu, oni rade poslove koje niko ne želi da obavlja. Zaposleni su godinama pod lažnim imenima, često sa lažnim dokumentima ili dokumentima rođaka ili prijatelja. Tačan broj imigranata bez prava boravka se ne zna. Procenjuje se da ih je nekoliko stotina hiljada. Prošle godine je proterano 25.000 ilegalnih imigranata. Koliko ih je pristiglo ne zna se.
Ministarstvo za imigraciju je početkom godine donelo privremenu meru kojom se dopušta imigrantima bez dozvole boravka, ali već stalno zaposlenim, da dobiju dozvolu boravka. Međutim, vrlo malo njih je uspelo da je zaista i dobije. Većina je umesto da dobije dozvole bila uhapšena, a retki čiji je identitet utvrđen su čak i proterani.
Izašavši iz senke, ispod margine društva štrajkači žele i da saopšte da su aktivni učesnici u ekonomiji Francuske. Olivije Vijere iz sindikata CGT je za list Imanite izjavio da je policija obišla tri mesta štrajka, obavestila nadležne i otišla. CGT ukazuje na užasne uslove rada osoba bez prava boravka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari