Izrada master plana za Goliju je u završnoj fazi. Završetkom ovog projekta stvaraju se uslovi da uz postojeći prirodni ambijent stvorimo nešto novo i prepoznatljivo, ne samo u Srbiji već i izvan njenih granica – kaže u razgovoru za Danas, Milanko Bošković, zamenik predsednika SO Ivanjica.

Izrada master plana za Goliju je u završnoj fazi. Završetkom ovog projekta stvaraju se uslovi da uz postojeći prirodni ambijent stvorimo nešto novo i prepoznatljivo, ne samo u Srbiji već i izvan njenih granica – kaže u razgovoru za Danas, Milanko Bošković, zamenik predsednika SO Ivanjica.
Bošković podseća da je 2001. godine Golija proglašena parkom prirode kao i da ju je Unesko iste godine proglasio rezervatom biosfere. Inače, planina Golija koja se nalazi na više od pola teritorije ivanjičke opštine, jedna je od retkih koju je zaobišla divlja gradnja.
Prema rečima Boškovića, stručnjaci iz kanadskog Eko sajna, koji zajedno sa hrvatskom firmom Horvat i Horvat rade master plan za Goliju, prilikom obilaska ove planine ocenili su da Golija podseća na poznato austrijsko skijalište Kicbil.
– Golija može da postane mondenski skijaški centar jer ispunjava sve uslove za tako nešto – kaže Bošković. Prema njegovim rečima, u budućoj izgradnji skijaškog centra većina smeštajnih kapaciteta bila bi u blizini Ivanjice kako bi se sačuvao i zaštitio postojeći prirodni ambijent.
Bošković navodi da je upravo Golija okosnica budućeg razvoja opštine Ivanjice. Osim Golije, koja ima veliki turistički potencijal, Ivanjici ne manjkaju ni resursi za razvoj ostalih privrednih grana – seoskog i zdravstevnog turizma i poljoprivrede. Kako bi postala prepoznatljiva u Srbiji, ali i van njenih granica, generalnim marketing planom brendiranja opštine predviđeno je da u narednih pet godina Ivanjica postane jedinstven brend, koji bi sve svoje mikrobrendove, po kojima je već odavno postala prepoznatljiva, spojila u jedna makrobrend – Ivanjicu. Osim postojećih, marketing plan predviđa i uvođenje novih brendova poput izgradnje etnosela na površini od 12 hektara. Ono što bi ovo etnoselo razlikovalo od ostalih u Srbiji, jeste da ne bi bilo muzejskog karaktera. U okviru etno sela bili bi izgrađeni objekti koji bi rekonstruisali atmosferu iz 18. i 19. veka, ali bi unutrašnjost objekata u potpunosti bila prilagođena modernom dobu.
Prema rečima Boškovića, do realizacije marketing plana i završetka master plana Golije, prioriteti opštinske vlasti u narednom periodu su završetak projekta regionalne deponije, gasifikacije, izgradnje sportskog rekreativnog centra, rekonstrukcije starog dela grada ali i poboljšanje vodosnabdevanja u ovoj opštini.
– Projekat izgradnje sportskog rekreativnog centra je u poodmakloj fazi. Skupština bi trebala da donese konačnu odluku da li će u okviru sportskog kompleksa biti izgrađen otvoreni bazen ili će umesto bazena biti uređeno kupalište na Moravici, kao i da li će sportski centra graditi novcem iz budžeta ili će biti data koncesija – objašnjava Bošković.
Takođe, opštinske vlasti planiraju i rekonstrukciju starog centra grada koji predstavlja autentičnu celinu sa početka 19. veka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari