Platna diskriminacija žena bila u fokusu i pre 20 godina 1Foto: V. Radovanović/Danas

Prema istraživanju Centra za obrazovanje i istraživanja UGS Nezavisnost najveća razlika između ženske i muške plate javlja se kod najmanje obrazovanih i kod najviše obrazovanih ispitanika i iznosi 31, odnosno 32 odsto, pisao je Danas pre 20 godina.

Tadašnji rezultati popisa stanovništva pokazuju da u Srbiji živi više žena, ali da među zaposlenima dominiraju muškarci (58,6 odsto).

„Žene se zapošljavaju mnogo teže, a poslodavci se pre svega opredeljuju za muškarce zbog toga što će žene koristiti porodiljsko, negovati decu ili uzimati bolovanje. Iz tih razloga na bolja radna mesta primaju muškarce. Žene sa istom stručnom spremom i sposobnostima kao i muškarci iz nužde za zaposlenjem pristaju i na lošije plaćen posao“, navela je Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Činjenica da se žene suočavaju sa raznim zloupotrebama, najčešće seksualnim, od strane poslodavaca i da imaju manje mogućnosti za napredovanje u službi govori u prilog tome da je diskriminacija žena najuočljivija na tržištu rada.

„Znam o čemu govorim jer sam i sama primer. Trebalo mi je godinu dana nakon izbora na mesto predsednika sindikata da se nametnem kao predsednik, da me saradnici shvate ozbiljno i da me uvažavaju. Uložila sam mnogo truda, rada i napora i to više nego što bi ijedan muškarac na mojoj poziciji, jer je funkcija koju obavljam ‘muški posao'“, kaže Savić.

Veliki problem nastaje kada poslodavci otpuste žene koje imaju više od 40 godina jer u tim godinama teško nalaze novo zaposlenje, ističe Slobodanka Branković, predsednica sekcije žena u Samostalnom sindikatu Srbije.

„Još gore je to što neki poslodavci ženama postavljaju uslov koji treba da potpišu da neće biti trudne naredne tri godine, što je protiv svih međunarodnih konvencija“, kaže Branković.

Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.

Prema rečima, sociologa Vukašina Pavlovića „platna diskriminacija“ je posledica patrijarhalnog društva gde se rad žena posmatra kao nešto što ima manju vrednost.

„Rešavanje ovog problema je pitanje promene kulturnih stavova i obrazaca. Situacija je danas bolja nego proteklih decenija, ali nije ostvarena istinska ravnopravnost polova pogotovo u ruralnim delovima društva kao što je naše“, zaključuje Pavlović.

Podaci Statističkog kalendara 2024. koji je objavio Republički zavod za statistiku za 2023. godinu pokazuju da je najveća razlika u platama između 35. i 39. godine života kada žene ostvare 22 odsto manju platu od muškaraca. Postoji pomak u odnosu na situaciju od pre 20 godina, kada je ženska plata bila za trećinu manja od muške, ali je za smanjenje ovog jaza neophodno više angažovanja i napora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari