Prirodno- matematički fakultet u Nišu (PMF) podržao je „mirno i slobodno izražavanje mišljenja“ studenata koji protestvuju povodom tragedije u Novom Sadu, kada je pri padu nadstrešnice na Železničkoj stanici stradalo 15 ljudi, ali nije dozvolio blokadu te ustanove „zbog bezbednosnog rizika“.
Stotinak studenata, profesora i građana obeležili su 9. decembar Dan borbe protiv korupcije unutar i ispred zgrade PMF-a, koji se prethodnih dana izjasnio protiv projekta „Jadar“, kojim se omogućava rudarenje litijuma kompaniji „Rio Tinto“.
Studenti su zbog takvog stava, koji smatraju borbom protiv korupcije, ovom fakultetu uručili „zahvalnicu“.
„Pružamo punu podršku studentima u mirnom i slobodnom izražavanju mišljenja. Osuđujemo sve oblike represije, targetiranja, etiketiranja i nasilja nad studentima, kako u akademskom tako i u društvenom kontekstu“, pročitao je dekan u ostavci Niko Radulović saopštenje „svih nastavnika i saradnika fakulteta“.
On je dodao da studenti mogu da održe svoj plenum u amfiteatru PMF-a, ali da bi fizička blokada fakulteta, koji je „specifičan“ zbog prisustva hemijskih i biološkog materijala, „dovela u pitanje bezbednost studenata, profesora, nenastavnog osoblja, pa čak i stanovnika naselja u kojem se fakultet nalazi“.
„Blokada rada fakulteta nosi ozbiljne bezbednosno rizike. Naš fakultet je specifičan zbog prisustva hemikalija, biološkog materijala, rada sa žvotnjama i biljkama, instrumenata koji korste gasove pod visokim pritiskom, duboko ohlađenih tečnosti i drugh faktora koji su vezani za naučna istraživanja i izvođenje nastave. Bilo kakva opstrukcija rada može ugroziti bezbednost svih nas“, pročitao je dekan u ostavci Radulović.
On je odbio da odgovara na pitanja novinara o tome zašto su on i pet prodekana, prema nezvaničnim informacijama, podneli ostavke „iz ličnih razloga“, naposredno nakon što je Nastavno- naučno veće većinom glasova podržalo negativan stav Departmana za biologiju o projektu „Jadar“.
„Projekat ‘Jadar‘, ali i srodni projekti, znatno bi uticao na promenu nadzemnog i podzemnog prostora Jadra koji bi bio pod veoma jakim uticajem rudarenja sa negativnim i gotovo ireverzibilnim posledicama po svih pet kraljevstva živog sveta“, ocenili su na PMF-u u negativnom mišljenju, objavljenom u medijima.
Predstavnicima medija i građanima nije bilo dozvoljeno da uđu sa studentima, koji prisustvuju plenimu, posle kojeg će saopštiti odluke o daljem toku protesta.
Okupljanje ispred PMF-a počelo je u 11.52 časova, kada se 1. novembra dogodila tragedija u Novom Sadu, odavanjem pošte poginulima u trajanju od 15 minuta.
U Nišu su danas u to vreme i svi zaposleni na Ekonomskom fakultetu obustavili rad na 15 minuta u znak sećanja na 15 nastradalih.
Od petka 6. decembra u blokadi je Filozofski fakultet, nakon što su ga studenti „zauzeli“, što podržava fakultetska uprava, a i 172 od 230 zaposlenih.
Studentski protest je započet prošle srede, kada je, takođe, njih stotinak na jedan dan blokiralo rektorat Univerziteta.
Niški studenti podržavaju zahteve beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti, te traže potpuno rasvetljavanje tragedije u Novom Sadu, krivičnu i političku odgovornost nadležnih, kao prekid represije prema učenicima i studentimakoji protesvuju zbog tragedije.
Organizator protesta je Neformalna grupa studenata.
Univerzitet u Nišu ima 13 fakulteta, na kojima studira oko 28.000 akademaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.