Dok pacijenti na hemodijalizi u Srbiji ne mogu već duže od godinu dana da nabave Galenikin bevipleks u ampulama, isti taj proizvod ova farmaceutska kuća prodaje u Bosni i Hercegovini po višoj ceni, saznaje Danas.

Glavni razlog zašto ga nema u domaćim apotekama jeste to što Galenika čeka da se objavi odluka Ministarstva zdravlja po kojoj bi cena leka bila usklađena sa cenom u Bosni i Hercegovini, odnosno bila veća. Cena jedne ampule u Srbiji iznosi jedan evro, odnosno 120 dinara, dok je u BiH 1,5 evro, odnosno 180 dinara. Procenjuje se da u Srbiji ima oko 4.500 pacijenata koji koriste hemodijalizu.

Kompleks vitamina B bubrežnim bolesnicima, pacijentima na dijalizi od presudne je važnosti i neophodno je da ga primaju pri svakoj terapiji kako ne bi došlo do periferne neuropatije, odnosno upale nervnih završetaka. Tražeći lekove po zemljama regiona pacijenti iz Srbije, pronašli su Galenikin bevipleks na tržištu Bosne i Hercegovine, u novom pakovanju, ali sa deklaracijom ove farmaceutske kompanije.

Kako ističe jedan od sagovornika Danasa, cena ovog leka, kada ga ima u apotekama u Srbiji, je oko jednog evra po ampuli, ali je, kada ga nabavljaju iz Bosne i Hercegovine, beviplex u ampulama oko 50 centi skuplji. Pritom, izvor Danasa napominje da su datumi proizvodnje na ambalaži leka skorašnji, te da se ne radi o zaostalim zalihama već da se lek, umesto na domaće tržište, distribuira u inostranstvo.

Kako objašnjava Nataša Mamula, izvršna direktorka za proizvodnju, kvalitet i razvoj poslovanja Galenike, ova kompanija čini sve kako bi pacijenti u Srbiji u što kraćem vremenskom periodu mogli da pribave lek.

– Galenika a.d. Beograd zbog promene primarnog pakovanja ovog leka, a u skladu sa zakonskom regulativom, pravovremeno je pokrenula sve neophodne aktivnosti prema Agenciji za lekove i medicinska sredstva, Ministarstvu zdravlja i Republičkom Fondu za zdravstveno osiguranje a u cilju dostupnosti leka pacijentima. Bevipleks je proizveden i nalazi se na našem lageru u dovoljnim količinama. Novo pakovanje leka je već dostupno na tržištu BiH, a na naše tržište će biti pušten odmah nakon promene podataka u Odluci o najvišim cenama lekova za upotrebu u humanoj medicini, a čiji je režim izdavanja na recept – ističe Mamula.

Ona tvrdi i da je cena leka u BiH i Srbiji identična ceni koja se očekuje u najnovijoj odluci resornog Ministarstva.

Kako izvor našeg lista napominje, bevipleks povremeno jeste bilo teško naći i u ranijim periodima, a pošto se prepisuje na recept, to je nešto što bi domovi zdravlja trebalo da obezbeđuju. Pacijenti su se, kaže, odavno pomirili da u ustanovama primarne zdravstvene zaštite to ne mogu da dobiju, ali makar su u apotekama mogli sami da kupe. Tokom proteklih godinu, godinu i po dana, nabavka je moguća samo iz inostranstva.

S druge strane, kako nam u Centru za informacije o lekovima Apoteke „Beograd“ potvrđuju, evidentirana je nestašica leka beviplex liofilizat+rastvor i to od novembra 2014. Kao razlog navode deficit kod proizvođača – Galenike a.d.

Potražnja za ovim lekom je, kažu, sporadična, ali i to da za ovaj lek ne postoji registrovani paralelni lek drugog proizvođača.



 

Bez pritužbi kod Zaštitnika građana



 Zaštitnik građana Saša Janković kaže za Danas da, prema njegovom uvidu, do sada se nijedna stranka zvanično nije požalila na ovaj problem. On objašnjava i da institucija zaštitnika građana ne može da reaguje direktno na problem nestašice leka, već da to može da uradi tek pošto bi se neko prethodno obratio nadležnom ministarstvu i ostao bez odgovarajućeg odgovora.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari