Po čemu su posebne žene na Sumatri? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U plemenu Menankabau, na Sumatri, žene žive kao u raju. One su glave porodica i raspolažu svom imovinom. Muškarci u tom plemenu skoro da nemaju nikakva prava, saznajemo u zanimljivostima lista Pravda iz 1938. godine.

Po čemu su posebne žene na Sumatri? 2Žena sa ovog ostrva se brine za sve u domaćinstvu, a kada ona umre nasleđuje je njena najstarija ćerka, piše list Pravda.

U ovom plemenu žena prosi ruku muškarca. Dolazi kod njegove majke da ga zaprosi, međutim muškarac mora da pristane da bi se brak sklopio. Ako pristane njegova majka i buduća supruga vode pregovore oko miraza. Nevesta mora da plati taj miraz i što je muškarac sposobniji i lepši, taj miraz je veći.

Nakon venčanja muž se useljava kod žene u kuću i mora da se povinuje taštinim pravilima.

„Međutim pravila u ovom plemenu dozvoljavaju muškarcima poligamiju. On može biti isprošen čak i kada je već nekoliko puta oženjen. U tom slučaju on ostaje kod svoje majke i s vremena na vreme posećuje svoje žene“, piše Pravda. U ovom listu nalazimo i vest da velika filmska kompanija želi da snimi film o katrastrofi koja je zadesila “Titanik” i to na strašniji način nego što je to do tada prikazivano.

Međutim jedna velika parobrodarska kompanija uložila je protest protiv takvog plana. Njihovo obrazloženje je da bi takvo strašno prikazivanje nesreće uplašilo publiku i da bi takva reakcija imala negativan uticaj na poslovanje te parobrodarske linije.

Ipak, prava za snimanje filma su već otkupljena i holivudska kompanija ne planira da odustne od te ideje.

“Titanik” je potonuo 1912. godine pri čemu je poginulo 1500 ljudi.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Po čemu su posebne žene na Sumatri? 3List Vreme javlja da je na današnji dan 1938. godine, u Njujorku, odigrana prva utakmica između govornika i slušalaca.

Jedni su imali zadatak da neprestano govore, a drugi da ih slušaju. Pobednik je onaj koji duže izdrži. Ukupno se prijavilo 56 parova, a pobedu je odneo Rolf Mertnej, čiji je partner odustao nakon 42 časa, jer više nije mogao da ga sluša.

Poraženi je kasnije izjavio da je mučenje, pred kraj, postalo nepodnošljivo i da bi radije umro nego nastavio da ga sluša.

Listajući novine nalazimo i zanimljivu vest da ministarstvo saobraćaja u Japanu proučava mogućnost gradnje podmorskog tunela ispod Korejskog Moreuza.

Tunel bi bio dugačak 120 kilometara, a sama izgradnja koštala bi blizu milijardu i po jena.

Japanska vlada je odlučila da se započnu geološka ispitivanja za takvu vrstu gradnje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari