Poljoprivrednici u ataru Sombora i u još nekoliko sela – Kljajićevo, Čonoplja, Gakovo, Rastina i Sivac, uljnu tikvu uzgajaju na oko 500 hektara.

Proizvodnju organizuje, već desetak godina, somborka firma „Cobaco trade“, a direktor Branko Kovačević ističe da sa plasmanom nema problema, jer sve ponuđene količine preuzimaju kupci iz Austrije, Nemačke i ostalih evropskih zemalja.

– Prinos po hektaru kreće se oko 1,5 tona sirovih semenski po hektaru, a cena kilograma ove godine je jedan evro. Za berbu i vađenje semenki koriste se specijalni kombajni, a seme, nakon što prođe kroz mašinu za pranje ide u sušaru, i suši se dok vlage na padne na šest do osam odsto. Semenka se može koristiti za ishranu ili za proizvodnju hladno ceđenog ulja – kaže Kovačević.

Semenka i ulje imaju lekovita svojstva, koriste se za lečenje prostate, ali kupaca kod nas je malo zbog visoke cene. Uljna tikva, inače, seje se početkom maja, naraste do pet-šest kilograma, sadrži oko 150 grama semenki. Meso tikve, posle berbe koja počinje u septembru, ostaje na njivi i, služi kao organsko đubrivo. Proizvođačima se rod isplaćuje mesec dana posle berbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari