Od 71 osobe protiv koje je policija podnela prekršajnu prijavu, zbog sumnje da su prekršili Zakon o javnom redu i miru tokom prošlonedeljnih demonstracija u Beogradu, njih 11 se trenutno nalazi na izdržavanju zatvorske kazne, rečeno je Danasu u Prekršajnom sudu u Beogradu.
Pored njih, još 22 osobe su prekršajno osuđene na novčanu kaznu, dok je 12 osoba oslobođeno odgovornosti.
Iz Prekršajnog suda su dodali da je za 18 osoba primenjena odredba zakona koja omogućava da se kazna izvrši pre pravosnažnosti presude, računajući i sve koji su osuđeni na zatvorske kazne. Za 26 okrivljenih, koji su saslušani pred sudijom, postupak se nastavlja u redovnom postupku.
Vladimir Todorić, advokat koji ispred grupe opozicionih stranaka pruža pravnu pomoć uhapšenima, za Danas napominje da prekršajni sud primenjuje vaspitne mere za sve buduće demonstracije.
– Ovo je poruka šta će se dogoditi svima koji odluče da prisustvuju nekim budućim demonstracijama. Ovakve odluke, donesene po političkim direktivama, sud ne bi donosio da je danas na ulici 50.000 ljudi, navodi Todorić. Velika većina pravnih postupaka zbog navodnih izgreda na demonstracijama, napominje Todorić, vodi se pred prekršajnim sudovima.
– To nas dovodi u paradoksalnu situaciju da je u Srbiji bolje biti krivično gonjen, nego prekršajno. U krivičnom postupku vi imate neka prava, dok je u prekršajnom moguće da vi u roku od nekoliko sati budete osuđeni i pre pravosnažnosti presude poslati na izdržavanje zatvorske kazne, napominje Todorić.
Iz Udruženja sudija prekršajnih sudova Srbije, međutim, odlučno odbacuju optužbe koje su prethodnih dana mogle da se čuju na račun njihovog postupanja. Kako ističe Mirjana Nikolić, generalna sekretarka ovog udruženja, nema govora o tome da sudije prekršajnih sudova sude po nečijoj direktivi.
– Kritike da je u ovom slučaju presuđivano po kratkom postupku zanemaruju činjenicu da se slično postupa u dosta slučajeva u kojima se radi o narušavanju javnog reda i mira. Član 308. Zakona o prekršajima dozvoljava policiji da predloži da se postupak vodi po hitnom postupku, ukoliko postoji opasnost da će ista osoba ponoviti prekršaj zbog kojeg se sudi. Ukoliko sud prihvati tu preporuku, ceo postupak, prvostepeni i drugostepeni može da bude okončan u roku od nekoliko sati, napominje Nikolić.
Ona naglašava da, za razliku od krivičnih postupaka, u prekršajnim ne postoji institut branioca po službenoj dužnosti, zbog čega dosta okrivljenih odluči da se samostalno brani pred sudom. Ipak, svakome je predočeno da ima pravo na branioca.
One koji su učestvovali u postupcima pred prekršajnim sudovima Advokatska komora Srbije u toku jučerašnjeg dana je pozvala da im se obrate, kako bi proverili određene informacije koje su se pojavile u javnosti.
„Pojavili su se podaci da su pojedini okrivljeni koji su učestvovali na demonstracijama osuđeni na zatvorske kazne zbog vređanja policije. Mi smo pozvali advokate da nam se obrate, kako bi ustanovili da li je to tačno, i ukoliko jeste, da ustanovimo koliko je to raširena pojava. Veoma retko se za ovaj prekršaj određivala zatvorska kazna, pa će advokatura zauzeti stav o ovome ukoliko se pokaže da je došlo do određene promene u sudskoj praksi“, navodi za Danas Viktor Gostiljac, predsednik Advokatske komore Srbije.
Gajović: Ohrabrujemo hapšenje zbog napada na novinare
Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Aleksandar Gajović izjavio je juče da hapšenja napadača na neke od medijskih radnika na protestima koji se održavaju u gradovima širom Srbije dokazuju da Ministarstvo unutrašnjih poslova uspešno radi svoj posao. „Ministarstvo kulture i informisanja i ja lično ohrabrujemo nadležne državne institucije da nastave u tom pravcu i pred sud izvedu sve odgovorne za napade na novinare, snimatelje i fotoreportere koji su bili na radnom zadatku sa ciljem da informišu javnost o aktuelnim dešavanjima“, podvukao je Gajović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.