Visoki predstavnik u BIH Miroslav Lajčak, komentarišući pismo ruskog Ministarstva inostranih poslova, u kome se od njega traži da povuče odluku bivšeg visokog predstavnika za Memorijalni centar Srebrenica, rekao da je „Ruska Federacija jedan od ključnih članova Savjeta za implementaciju mira, da su njeni stavovi veoma bitni i da ih uzima u obzir ali da OHR i Ruska Federacija imaju različite poglede“.
Visoki predstavnik u BIH Miroslav Lajčak, komentarišući pismo ruskog Ministarstva inostranih poslova, u kome se od njega traži da povuče odluku bivšeg visokog predstavnika za Memorijalni centar Srebrenica, rekao da je „Ruska Federacija jedan od ključnih članova Savjeta za implementaciju mira, da su njeni stavovi veoma bitni i da ih uzima u obzir ali da OHR i Ruska Federacija imaju različite poglede“.
Na Maršu mira 30 hiljada građana
Sarajevo – Organizacioni odbor za obeležavanje 12. godišnjice genocida u Srebrenici procenjuje da će ove godine komemoraciji žrtvama prisustvovati više od 30 hiljada građana iz BIH i inostranstva. Prema najavi, ove godine će u Potočare stići organizovane grupe iz svih područja bivše Jugoslavije, ali i mnogih evropskih zemalja, zatim Amerike, Kanade, Australije. Na ovogodišnjem Maršu mira, učesnici će krenuti iz Nezuka do Potočara i hodati šumskim putem koji su Srebreničani koristili 1995. godine pokušavajući da izađu sa opkoljene teritorije. Osim građana BIH, prisustvo maršu su najavili i pojedinci iz Srbije, rekli su organizatori.
U Srebrenici je prekjuče održana i donatorska razvojna konferencija kojoj je prisustvovalo više od 90 učesnika, a među njima i 17 međunarodnih institucija. Obećana je i najavljena novčana pomoć državnih institucija i stranih donatora u iznosu od oko 70 miliona maraka, koji će u Srebrenicu biti uloženi do 2010. godine.
Lajčak je naveo da nije riječ o pismu koje je njemu direktno upućeno, već o stavu MIP Ruske Federacije.
Studentski protesti u Banjaluci
Oko dvije hiljade studenata banjalučkog Univerziteta juče su u Banjaluci mirnom šetnjom pod parolom „Bolje viza nego indeks“ izrazili svoj zahtjev za vraćanje školarine na prošlogodišnji nivo. Iako policija nije dopustila studentima da se približe zgradi Vlade Republike Srpske, studenti su se oko pola časa zadržali u neposrednoj blizini zgrade.
– Potpuno smo apolitični i ne interesuje nas koja je politika i koji je ministar u pitanju, samo gledamo studentski interes, stav je studenata. Komentarišući razloge zbog kojih policija studentima nije dozvolila da priđu zgradi Vlade RS, zamjenik načelnika Centra javne bezbjednosti Banjaluka Perica Stanić rekao je da je po Zakonu o okupljanju građana zabranjeno okupljanje ispred zgrade Vlade, pogotovo tokom zasjedanja Narodne skupštine RS.
Stanić je dodao da su iz CJB Banjaluka i ranije studente obavještavali o tome da im neće biti dozvoljeno okupljanje ispred zgrade Vlade.
Novoizabrani visoki predstavnik Mirosklav Lajčak juče je bio u prvoj zvaničnoj posjeti Banjaluci gdje je, u odvojenim susretima, razgovarao sa visokim zvaničnicima Republike Srpske.
– BIH je prijeko potrebna reforma Ustava kako bi ona postala funkcionalnija, efikasnija i jeftinija, a reforma policijskih struktura je uslov za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji. Nema vremena za gubljenje, jer se pred BIH nalaze izazovi koji moraju biti riješeni što prije, rekao je Lajčak nakon odvojenih susreta sa predsjednikom i potpredsjednikom RS Milanom Jelićem i Adilom Osmanovićem.
Lajčak je podsjetio da postoje dokazi da više od godinu dana konfrontacija vodi unazad u izolaciju, a to, kako je rekao, nije ono što je potrebno BIH i što ova zemlja zaslužuje.
Visoki predstavnik je rekao da je na sastanku sa predsjednikom i potpredsjednikom RS istaknuto da je u izazovima, odnosno razgovorima koji predstoje potrebno više elementarne logike, pameti i ljudske mudrosti, a manje politike i politikantstva.
Predsjednik RS Milan Jelić ocijenio je da je BIH i Srpskoj potreban moderan ustav i ponovio da Dejtonski mirovni sporazum kao opšti okvir kada je riječ o Ustavu BIH nema alternativu. Jelić je ponovio da je Dejtonski mirovni sporazum najbitnija pretpostavka u budućim ustavnim promjenama.
– Ustav i ustavne reforme u BIH nisu politički preduslov za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživnju BIH sa EU, rekao je Jelić.
Jelić je istakao da je mnogo bitnije da se tenzije u vezi sa Srebrenicom moraju spustiti i da se sa puno pijeteta mora govoriti o srebreničkim žrtvama, žrtvama genocida i svim drugim zločinima koji su počinjeni u prethodnom periodu na prostorima RS i BIH.
Potpredsjednik RS Osmanović rekao je da je za reformu Ustava BIH potreban visok stepen kompromisa i da je to pitanje koje traži jedan duži proces i rad u etapama. Osmanović je rekao da je novi visoki predstavnik „mnogo puta ponovio“ riječ kompromis, koji je potreban u svim razgovorima o BIH, jer je riječ o multietničkoj državi.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je i dalje spreman da podrži „aprilski paket“ ustavnih promjena, ali i da on ne može biti polazna osnova za dalje pregovore.
– Ako se za aprilski paket ne nađe kapacitet u parlamentu BIH, treba doći do novog dogovora, jer su ustavne promjene pitanje koje ne može da bude zaobiđeno, već mora da bude riješeno“, rekao je Dodik nakon sastanka sa visokim predstavnikom Lajčakom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.