Pobeda advokata ili "kupovina" vremena 1Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV/MO

Iako je pažnju javnosti odvukao fizički sukob dva advokata, Čedomira Kokanovića i Aleksandra Cvejića, kao i neopoziva ostavka predsednika Advokatske komore Beograda Jugoslava Tintora, na margini medijskih izveštaja ostale su odluke koje imaju znato veću društvenu težinu.

Formalno, većina članova skupštine Advokatske komore Beograda zatražila je hitno povlačenje nacrta izmena Zakona o parničnom postupku i smenu predstavnika beogradske komore u Upravnom odboru Advokatske komore Srbije, uključujući i predsednika AKS-a Viktora Gostiljca.

Suštinski, ubedljiva većina beogradskih advokata poručila je svojim funkcionerima da oni ne rade u korist advokature.

– Pozicija advokature je krckana raznim lošim zakonima i izmenama zakona od 2014. godine. Frustracija u advokaturi je ogromna. Pritom, sada imamo još gori povod nego što je to bio slučaj sa uvođenjem javnih beležnika kada je bila četvoromesečna obustava rada, kaže za Danas advokat Čedomir Kokanović, deo, kako kaže, „ubedljive većine“ onih koji su glasali za povlačenja zakona i opoziv rukovodilaca komore.

Povod o kojem govori predstavljaju najavljene izmene Zakona o parničnom postupku. Od kako su odredbe ovog nacrta javno objavljene konsenzus u advokaturi bio je da su one jako loše. Međutim, uskoro su se iscrtale dve struje – pragmatična, koja zastupa tezu da pregovorima treba raditi na poboljšanju nacrta i radikalna, koja smatra da je nacrt toliko loš da ga treba povući iz procedure i krenuti iznova. Prvoj struji pripada većina članova Upravnog odbora Advokatske komore Srbije, kao i njen predsednik Gostiljac. Drugoj, većina skupština i upravnih odbora regionalnih komora, kao i samih advokata.

Kako objašnjava Kokanović, pet regionalnih komora je jasno stalo na stanovište da nacrt zakona treba povući. U pitanju su beogradska komora, ubedljivo najveća u celoj zemlji, zatim niška, kragujevačka, šabačka i zaječarska. Komore Vojvodine i Čačka podržavaju mekši pristup, dok je, kako dodaje Kokanović, u Požarevcu dosta nejasna situacija. Međutim, iako je stav većine da pregovora o ovakvom nacrtu ne može biti, pregovori su u toku.

Upravni odbor AKS-a nedavno je potpisao sporazum sa Ministarstvom pravde koji garantuje izostavljanje najproblematičnijih odredbi iz nacrta, sa planom da se o ostalim tačkama diskutuje na javnom raspravi. Kokanović smatra da izbacivanje tih odredbi nije nikakav pomak u pravom smeru.

– Oni su izbacili članove koji nikako ni bi mogli da prođu test ustavnosti i za koje je jasno da se ne bi ni našli u zakonu. Mi te pregovore vidimo kao kupovinu vremena dok pažnja advokata ne popusti, dok se energija ne potroši i onda da zakon u jednom trenutku samo „proleti“ kroz skupštinu, navodi Kokanović. Da bi sprečili taj scenario, beogradski advokati se odlučili da na skupštini zatraže opoziv predsednika Gostiljca i četiri člana Upravnog odbora AKS-a koji su iz redova beogradske komore. Kokanović naglašava da je procedura tako ustrojena da je vlast praktično nesmenjiva, ali da smena funkcionera nije ni primaran cilj, imajući u vidu da odboru uskoro ističe mandat.

– Cilj je delegitimisati predstavnike komore koji učestvuju u pregovorima sa ministarstvom. U tim pregovorima učestvuju ljudi kojima ili uskoro ističe mandat, ili je zatražena smena ili deluju suprotno odlukama svojih matičnih komora. U tim pregovorima ne učestvuje niko ko ima čistu poziciju i oni mogu da pregovaraju samo u svoje ime, ali ne i u ime advokature, decidan je Kokanović, najavljujući nova protestna okupljanja advokata.

Argumentujući pragmatičan pristup u odnosu na nacrt izmena ZPP-a, predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac ističe da je Upravni odbor AKS-a vlastan da donosi takve odluke na nivou advokature Srbije, dok pojedinačne komore imaju pravo na svoj stav.

– U advokaturi postoji nepodeljen stav da nacrt ZPP-a sadrži loša rešenja. Međutim, mi smo dobili priliku da utičemo na njegov izgled. Obustava rada je krajnje rešenje, koju ne bismo mogli da opravdamo u trenutku kada nas zovu na razgovor. Verujem da većina advokata smatra da je obustava rada sredstvo koje se koristi tek kada ne postoji drugi izbor, ističe Gostiljac.

On naglašava da su predstavnici komore od ministarstva dobili upravo ono što članovi beogradske skupštine advokata i traže.

– U datim okolnostima, sporazum koji smo potpisali sa ministarstvom deluje bajkovito. Mi smo tim sporazumom uspeli da utičemo da se odredbe o retroaktivnoj primeni, o plaćanju taksi i o obaveznoj elektronskoj dostavi unapred izbace iz nacrta. Takođe smo dobili defakto povlačenje zakona iz procedure, pošto je dogovoreno da on nakon javne rasprave neće ići u skupštinu i da će biti formirana nova radna grupa u kojoj će biti 50 odsto advokata. To praktično znači da će advokati imati pravo veta na svaki član budućeg nacrta, navodi Gostiljac.

Činjenica da i pored tog sporazuma većina advokata u beogradskoj skupštini glasala za opoziv funkcionera, prema mišljenju predsednika AKS-a, govori da njima ZPP nije ni bio prva briga.

– Oni su ovaj nacrt koristili kao povod da se pokaže kako je komora radila loše. Ono što ne valja je što se svi problemi u advokaturi na kraju svode na lične animozitete. Ali ono što se ispušta iz vida je da većinu advokata uopšte ne zanimaju te stvari. Za njih je samo bitno da sistem funkcioniše, zaključuje Gostiljac.

Odluka na tužilaštvu

Nakon sednice skupštine Advokatske komore Beograda, kako su preneli mediji, došlo je do fizičkog sukoba između advokata Čedomira Kokanovića i Aleksandra Cvejića.

Kokanović je deo advokata koji je glasao za opoziv beogradskih članova Upravnog odbora Advokatske komore Srbije, a Cvejić je jedan od članova čiji je opoziv tražen.

Kako je Kokanović istakao za Danas, on je u toku jučerašnjeg dana dao iskaz u policijskoj stanici, a isto je učinio i Cvejić. Nakon toga, precizira on, policija će izveštaje proslediti tužilaštvu koje će doneti ocenu o daljim koracima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari