Pristalice libijskog lidera Muamera el Gadafija iz njegovog rodnog grada Sirta, odbijaju da se predaju pobunjeničkim snagama, uprkos ultimatumu koji je postavio Prelazni nacionalni savet (PNC). Portparol Gadafijevog režima Musa Ibrahim izjavio je da nijedan dostojanstven narod ne bi prihvatio ultimatum koje su postavile naoružane bande.


Protivnici libijskog vođe iz PNC su ranije poručili da će sprovesti invaziju na Sirt ukoliko provladine trupe s tog područja ne polože oružje do subote. Šef italijanske diplomatije Franko Fratini ocenio je da će pad Sirta označiti kraj Gadafijevog režima, koji je na vlasti u Libiji od 1969.

Fratini je rekao da će operacije NATO u Libiji biti okončane kada ta država „postane slobodna“ i podsetio da sadašnji mandat misije ističe krajem septembra. Upitan gde misli da se krije Gadafi, Fratini je kazao da veruje da je Gadafi našao utočište negde u Libiji, koja je velika pustinjska zemlja sa mnogo oblasti gde on može da pobegne. Visoki zvaničnici PNC takođe smatraju da se Gadafi nalazi u Libiji.

– Prema informacijama koju imam Gadafi se gotovo sigurno, 80 odsto, nalazi u Libiji – izjavio je vojni zvaničnik PNC Omar Hariri. Drugi predstavnik pobunjenika, Ahmad Darad, zadužen za unutrašnje poslove, rekao je da je zadatak Gadafijevih protivnika da ga ubiju ako ne pristane na predaju. Inostrani mediji preneli su da postoje nagoveštaji da se libijski vođa krije u Bani Validu, jugoistočno od Tripolija, ili u predgrađima libijske prestonice. Istovremeno, ne isključuje se mogućnost da se Gadafi nalazi u blizini Sirta.

Predstavnici PNC su odbacili ideju o raspoređivanju bilo kakvih međunarodnih vojnih snaga u toj državi, izjavio je predstavnik Libije u UN Ibrahim Dabaši, javio je Bi-Bi-Si. Prema njegovim rečima, u Libiji se ne vodi građanski rat, niti postoji oružani konflikt između dveju strana, već je reč o „odbrani naroda od diktatorskog režima“. Predstavnik UN za Libiju Jan Martin najavio je da će ta organizacija pomoći Libijcima da se pripreme za demokratske izbore.

– U Libiji ne postoji izborna mašinerija, niti izborna komisija. Nisu uspostavljene političke stranke, nema civilnog društva, a nezavisni mediji se tek pomaljaju na istoku države – ocenio je Martin. Evropska unija planira da sutra ukine deo sankcija uvedenih libijskim naftnim kompanija i lukama, navodi Beta. Neimenovani diplomata u Briselu rekao je da su evropski stručnjaci postigli tehnički dogovor o ukidanju sankcija uvedenih grupi od 28 libijskih privrednih „entiteta“ čija su sredstva zamrznuta, a zvanična odluka bi mogla da bude objavljena neposredno pre otvaranja konferencije prijatelja Libije u Parizu.

Gotovo 50 libijskih preduzeća je na udaru sankcija Evropske unije, uvedenih kako bi se osnažio pritisak na Gadafijev režim. Za dalje sankcija, Evropska unija će morati da dobije zvanično odobrenje UN, koje su uvele taj embargo. Evropska unija je od februara, kada je izbila pobuna protiv Gadafijevog režima, zamrzla libijska sredstva u vrednosti od oko 40 milijardi evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari