Libijski pobunjenici saopštili su juče da su preuzeli kontrolu nad naftnom lukom Bregom na istoku Libije i da su se snage verne libijskom vođi Muameru el Gadafiju povukle ka zapadu pošto su prethodno minirale naftna postrojenja.
„Najveći deo Gadafijevih snaga povukao se ka Ras Lanufu, 50 kilometara ka zapadu“, rekao je portparol pobunjenika Šamsedin Abdelmolah. On je kazao da je između 150 i 200 Gadafijevih tvrdokornih pristalica ostalo blokirano u ovom strateški važnom naftnom gradu, izvestila je Beta. Prema njegovim rečima, provladine trupe više nisu u stanju da se snabdevaju hranom i vodom i samo je pitanje vremena kada će to shvatiti.
Pobunjeničke snage su prethodnih dana napredovale ka Bregi uprkos teškoj artiljerijskoj vatri koju su otvarale provladine trupe pod čijom je kontrolom bio grad, izveštavaju dopisnici stranih medija. Brega, koja se nalazi na oko 750 kilometara istočno od libijske prestonice Tripoli, od početka nereda u februaru ove godine više puta je padala iz ruku pobunjenika u ruke Gadafijevih snaga i obratno.
Vlade zapadnih zemalja i susedi Libije izrazili su zabrinutost da bi konflikt u toj zemlji mogli da iskoriste islamski ekstremisti, naročito severnoafričko krilo Al Kaide. „Nigeriji nije u interesu da fundamentalisti preuzmu vlast u Libiji, zabrinuti smo zbog takve mogućnosti“, izjavio je predsednik te države Mahamdu Isufu. On je istakao da je neophodno što pre pronaći rešenje za krizu i uzorio da bi Libija mogla da doživi sudbinu Somalije.
Rusija je kritikovala SAD i druge zemlje koje su priznale Prelazni nacionalni savet libijskih pobunjenika kao legitimnu vladu. Zvanična Moskva je naglasila države koje to čine zauzimaju stranu u građanskom ratu. „Oni koji saopšte da priznaju pobunjenike kao legitimnu vlast staju na jednu od strana koje učestvuju u građanskom ratu“, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
Državna sekretarka SAD Hilari Klinton objavila je na zasedanju međunarodne kontakt grupe o Libiji u Turskoj da njena država priznaje pobunjenike kao vlast u Libiji. Velikom diplomatskom inicijativom mogle bi da se odmrznu milijarde dolara iz blokiranih libijskih fondova i da se upotrebe za kampanju za okončanje vladavine Gadafija. S druge strane, Rusija, zajedno s Kinom, je zauzela blaži stav prema Gadafiju. Predstavnici obeju zemalja su bili pozvani na sastanak kontakt grupe u Istanbulu, ali se nisu pojavili na tom sastanku. „Pristalice takve odluke su pristalice politike izolacije, u ovom slučaju izolacije onih snaga koje zastupaju Tripoli“, rekao je Lavrov i dodao da je Moskva u kontaktu i s Tripolijem i s pobunjenicima.
Rusija je bila uzdržana na glasanju o rezoluciji kojom su zapadne snage dobile ovlašćenje da štite civile od provladinih snaga u Libiji. Zvaničnici te države sve češće upućuju kritike na račun opsega NATO kampanje kao i uloge koju ima međunarodna kontakt grupa za Libiju.
Apel Evropske unije
Brisel – Ministri spoljnih poslova EU su juče ponovo optužili vlasti Libije za „ozbiljno kršenje ljudskih prava“ i ponovili zahtev da lider Libije Muamer el Gadafi smesta napusti vlast. Šefovi diplomatija 27-člane EU pozvali su u saopštenju libijske vlasti da otkažu poslušnost i „distanciraju se od zločina“. Ministri koji su se sastali juče u Briselu takođe su ukazali da EU pokušava da isporuči humanitarnu pomoć u Libiji i zatražili „neograničen pristup“ zapadnom delu te zemlje koji je pod kontrolom vladinih snaga. Beta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.