Počast Guriju - uvreda žrtava bez diplomatskih posledica 1Foto: Medija centar

Nedavno obeležavanje godišnjice osnivanja jedinice Žandarmerije MUP-a Srbije prošlo bi nezapaženo da nije bilo jednog detalja – dodele plakete prvom komandantu ove policijske formacije Goranu Radosavljeviću Guriju. Ovim gestom, kojem je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, nešto što je zamišljeno kao proslava, moglo bi da preraste u diplomatski problem.

Naime, na vest Radija Slobodna Evropa o dodeli plaketa je reagovala Ambasada SAD. Oni su na Tviteru napisali da bi Guri, umesto što dobija priznanja, trebalo da bude suočen sa pravdom.

Ovakva poruka ni po čemu ne odstupa od zvaničnog stava američke administracije kada je u pitanju Radosavljević. On je već godinama jedna od tema razgovora zvaničnika dve zemlje, a američki Stejt department mu je 2018. godine zabranio ulazak u zemlju.

Uzrok interesovanja američke administracije za Radosavljevića je u tome što oni u njemu vide najodgovorniju osobu za ubistvo Bitići. Mehmet, Agron i Ili Bitići su, podsetimo, uhapšeni 1999. godine zbog ilegalnog prelaska državne granice. NJih trojica su američki državljani rodom sa Kosova, koji su tokom sukoba bili pripadnici jedinica OVK-a. Uhapšeni su nakon što su jednoj srpskoj porodici pokušali da pomognu da sa Kosova pobegnu u Srbiju. Sudija za prekršaje im je odredio kaznu zatvora od 15 dana. Međutim, posle hapšenja gubi im se trag. NJihova tela pronađena su u masovnoj grobnici u Petrovom selu, u bazi jedinice kojom je u tom trenutku komandovao Goran Radosavljević.

Staša Zajović, jedna od osnivačica feminističko-pacifističke grupe Žene u crnom ističe da dodeljivanje plakete čoveku koji se sumnjiči za organizaciju ubistva troje ljudi predstavlja potvrdu teze da nekažnjivost ratnih zločina počinje na nivou države.

– Radi se o arogantnom, bahatom i krajnje rizičnom postupku koji dokazuje da je Srbija oaza za počinioce zločina. Istovremeno, ta plaketa je najdirektnija spona između onog zločinačkog režima iz devedesetih i ovog sada koji je iz njih i izrastao, kaže Zajović, dodajući da je priznanje Guriju uvreda dostojanstva svih nesrpskih žrtava rata.

Prekjučerašnja objava Ambasade SAD samo je jedno u nizu u kojem pozivaju na procesuiranje odgovornih za ubistvo braće Bitići. U julu prošle godine, na dvadeset prvu godišnjicu njihovog ubistva, oni su saopštili da je pravda za porodicu Bitići jedan od prioriteta u odnosima sa Srbijom.

„Iako je prošla 21 godina, malo je napretka ka efikasnoj i temeljnoj istrazi ubistva ovih američkih državljana koje je usledilo nakon njihovog hapšenja i prepuštanja specijalnim jedinicama MUP Srbije 1999. godine“, navela tada je Ambasada SAD.

I pored ovih poruka, Vladimir Živulović, predsednik Atlantskog saveza Srbije, ne smatra da će dodeljivanje plakete imati dublje diplomatske posledice.

– Sumnjam da bi vlast u Srbiji učinila bilo šta što bi ozbiljno narušilo odnose sa SAD. U bilateralnim odnosima dve zemlje postoji ogroman broj pitanja koji za administraciju u Vašingtonu imaju veću težinu od ovog slučaja, navodi Živulović, dodajući da fotografije američkog ambasadora i srpskih zvaničnika pokazuju da su oni u dosta dobrim odnosima.

Živulović ističe da mu je kao pravniku dosta neobična izjava Ambasade SAD, naglašavajući da joj nedostaje diplomatskog manira.

– Ne želim da se postavim kao neko ko brani Gorana Radosavljevića, ali koliko mi je poznato, on u formalnom smislu nije okrivljen za učešće u ubistvu braće Bitići. U tom kontekstu, izjava ambasade može da se razume kao pritisak na pravosudne organe Srbije, ističe Živulović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari