Počelo istraživanje o licima bez državljanstva 1Foto: Inicijativa A11 (arhiva)

Nevladina organizacija Praxis počela je sprovođenje aktivnosti mapiranja lica u riziku od apatridije u Srbiji u okviru projekta „Pravna pomoć licima u riziku od apatridije u Srbiji“, koji finansira Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR).

Mapiranje je deo globalne kampanje UNHCR pod nazivom „Ja pripadam“ koja za cilj ima iskorenjivanje apatridije u svetu do kraja 2024. godine identifikacijom i zaštitom lica bez državljanstva, rešavanjem postojećih situacija apatridije i sprečavanjem pojave novih slučajeva.

U svetu danas milioni ljudi nemaju državljanstvo i smatraju se apatridima.

U Srbiji se sa problemom neposedovanja ličnih dokumenata uglavnom sreću pripadnici romske nacionalne manjine.

Poslednje istraživanje UNHCR pod nazivom „Lica u riziku od apatridije, pregled trenutne situacije i načini za prevazilaženje problema“ sprovedeno je u oktobru 2020. godine.

Uzorak je obuhvatao 1.807 domaćinstava, odnosno 9.218 lica.

Istraživanje je pokazalo da u neformalnim naseljima žive 253 osobe koje nisu upisane u matične knjige rođenih, 275 koje nemaju državljanstvo Srbije, 1.032 koje nemaju ličnu kartu i 2.072 koje nemaju prijavljeno prebivalište ili boravište.

Praxis je najavio da će u saradnji sa romskim aktivistima sprovoditi aktivnost mapiranja lica u riziku od apatridije u više od 30 opština/gradova u Srbiji do novembra 2023. godine.

Mapiranje se sprovodi u opštinama Bujanovac, Bor, Bojnik, Novi Pazar, Sjenica, Kragujevac, Niš, Subotica, Novi Sad, Zemun, Novi Beograd, Surčin, Čukarica, Palilula, Zvezdara, Obrenovac, Pančevo, Smederevo, Kostolac, Vranje, Aleksinac, Prokuplje, Žitorađa, Zrenjanin, Voždovac, Čačak, Kuršumlija, Leskovac, Mladenovac, Negotin, Rača, Topola, Tutin.

Mapiranjem će biti obuhvaćeno najmanje 110 romskih naselja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari