Parada ponosa u Beogradu, nakon šetnje centralnim gradskim ulicama, završila se večeras žurkom u parku Manjež gde su nastupale kuma Prajda, mlada pevačica Sara Jo, Zoe i Bojana Vunturišević.
Tokom šetnje nije bilo incidenata sem napete situacije i dobacivanja na raskrsnici Takovske ulice i Bulevara kralja Aleksandra gde su ih dočekali protivnici Prajda.
Sukoba između protivnika Prajda i policije i hapšenja bilo je pre nego su učesnici Prajda tuda prošli. Na raskrsnici su bile jake policijske snage pa je sam prolazak povorke prošao bez incidenata.
Parola ovogodišnje parade ponosa je „Ne odričem se“.
Okupljeni su tokom šetnje pištali u pištaljke, nosili zastave duginih boja, zastave EU i transparente „Mi ne odlučujemo o vašim brakovima“, „I pederi su radnici“, „Queers against Capitalism“, „I will not be silent“ i slogani prajda u Sarajevu „Ima izać“.
Šetnja je krenula pošto je kuma Prajda pevačica Sara Jovanović (Sara Jo) održala govor. Kretali su se Ulicom kralja Milana preko Trga Nikole Pašića, ispred Skupštine Beograda i Doma Narodne skupštine Srbije, zatim Kneza Miloša do zgrade Vlade Srbije i parka Manjež.
Saobraćaj u centru Beograda bio je otežan, u mnogim ulicama i prekinut, a skupove obezebedjuje veliki broj policajaca.
Na paradi je prisustvovalo nekoliko stotina građana i građanki. Vijorile se dugine zastave, muzika se čula preko zvučnika, atmosfera je bila prilično vesela. Veliki broj medija je, takođe, bio prisutan, kao i predstavnici civilnog sektora.
Među učesnicima su bili i glumica Mirjana Karanović, spisateljica Biljana Srbljanović, američki ambasador Kajl Skot, kao i premijerka Ana Brnabić sa svojom partnerkom Milicom Đurđić.
Premijerku je dočekao transparent „Premijerko, kako je živeti sa svim povlasticama“.
Nju je dočekao i predstavnik Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ Radomir Lazović koji je želeo da joj da igračku patkicu i kako je rekao „podseti je da nije sve u redu u Srbiji“. Premijerka poklon nije prihvatila.
Brnabić: U toku su razgovori sa NVO o zakonu o registrovanju partnerstava
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se radi na izradi zakona o registrovanju partnerstava i rodnom identitetu i da su u toku razgovori sa nevladinim organizacijama.
Brnabić koja je došla na beogradsku Paradu ponosa rekla je agenciji Beta da ne može da precizira tačno kada će zakon biti donet, ali da se radi na tome. Premijerka je rekla i da je Prajd vreme kada ljudi treba da pokažu ljubav.
Ovogodišnja ruta šetnje je bila duža nego inače. Prolazi pored svih nadležnih institucija za unapređenje položaja LGBTI+ zajednice kojima Beograd Prajd već godinama upućuje zahteve koji se pre svega tiču donošenja novih zakona i efikasnije i doslednije primene postojećih.
Jedan od organizatora Beograd Prajda Goran Miletić ranije je kazao da su zahtevi Beograd Prajda isti godinama kao što je borba protiv diskriminacije i nasilja nad LGBT+ osobama, donošenje zakona o istopolnom partnerstvu, zakona o rodnom identitetu, kao i stavljanje van snage presuda iz komunističkog perioda kada su osobe koje su imale seks sa osobama istog pola bile osuđene na zatvorske kazne.
Jedna od kraljica Parade ponosa u Beogradu, Vlađana, izjavila je danas da se mišljenje sredine o LGBT zajednici ne menja zakonima, već delovanjem svakog pojedinca.
Ona je učesnicima Parade ponosa ispred Skupštine Beograda kazala da predstavnici LGBT zajednice svakodnevno doživljavaju diskriminaciju na svim mestima.
Kako je istakla, više prava za LGBT zajednicu, odnosno za jednu grupu ljudi, ne znači manje prava za drugu.
„Niko nije slobodan dok nismo svi“, istakla je ona.
Gordana Perunović Fijat, majka pripadnika LGBT zajednice, izjavila je da ne želi da se odrekne slobodne ljubavi jer svi smo ista vrsta. Ona je okupljenima na Paradi ponosa pre početka šetnje rekla da ne želi da se odrekne dece, dragih prijatelja i komšija.
„Ne odričemo se slobodne ljubavi, svi smo ista vrsta bez obzira na razlike“, istakla je Perunović.
Kuma ovogodišnjeg Prajda Sara Jo govorila je o ljubavi i čvrstom stavu, za koje je kazala da su dve vrednosti koje se gaje u njenoj porodici.
„Ljubav nikada nije imala pol i rasu, a stav se uvek iznosio do kraja – ako veruješ onda treba stav da izneseš do kraja“, kazala je ona.
Jedan od organizatora prajda Marko Mihailović rekao je da LGBT zajednica danas u Beogradu pravi jednu lepšu sliku zemlje.
„Mi smo jedna vrsta, ma koliko smo različiti“, rekao je Mihailović.
On je rekao da se na prajdu bore za sve koji su uplašeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.