![Počelo protestno pešačenje studenata od Niša do Merošine, kreću organizovano i biciklisti i automobili (VIDEO) 1 Počelo protestno pešačenje studenata od Niša do Merošine, kreću organizovano i biciklisti i automobili (VIDEO) 1](https://www.danas.rs/wp-content/uploads/2025/02/foto-studentski-protest-put-do-merosine-vukasin-foto-zm-scaled-e1739012856303-1000x560.jpg)
Stotinak studenata, profesora i građana krenulo je u protestnu šetnju od Niša do Merošine, kako bi učestvovali na skupu podrške studentima i univerzitetskim profesorima koje su na predhodnom okupljanju u ovom mestu targetirale i vređale pristalice aktuelne vlasti.
Oni su krenuli sa kružnog toka ispred Kazneno- popravnog zavoda, uz skandiranje „Dobićete cimere“, na koje je pozvao redar rečima da „pozdrave komšije u KPZ-u“.
Prvu pauzu napravili su u naselju 9. maj, gde su ih na nekim mestima pozdravljali građani i nudili im posluženje i tople napitke.
Saobraćajna policija ih obezbeđuje i prati.
Udaljenost između Niša i Merošine je nešto veća od 15 kilometara.
„Targetiranje mene i mojih kolega je bilo poražavajuće. Ali, ova akcija je vetar u leđa svima nama. Udar na jednog od nas je udar na sve“, rekla je novinarima studentkinja Maja Ilijev sa Prirodno- matematičkog fakulteta, koju su pristalice vlasti na Fejsbuk grupi Merošinske vesti vređali kao organizatorku prethodnog protesta.
Do Merošine će moći da se ide i biciklom, a zainteresovani se okupljaju na Trgu Kralja Milana u 12 časova.
Svi koji idu automobilom, autoputem do Merošine, trebalo bi da dođu kod Metroa u 12.45 časova.
Protest u Merošini počinje u 14 časova.
Nakon protesta organizovan je prevoz za povratak u Niš.
Ovaj protest podrške studentima pod nazivom „Ne ćutimo na govor mržnje“ organizuje Neformalna grupa nastavnika, istraživača i saradnika Univerziteta u Nišu.
Neformalna grupa je ranije saopštila da je desetoro studenata i profesora iz Niša 1. februara otišlo da podrži meštane Merošine koji su tada organizovali svoj prvi protest podrške studentima u blokadi, a da su pre i posle tog skupa usledile brojne uvrede i pretnje na internetu.
„Već pre samog protesta, na društvenim mrežama, konkretnije u Fejsbuk grupi Merošinske vesti, koja broji blizu 2500 članova, objavljeno je da će ’grupa takozvanih studenata’ doći i blokirati saobraćaj, a kao organizatora targetirali su studentkinju Maju Ilijev. Tom prilikom savetovano je meštanima da ‘slikaju gamad i pamte dobro, da im se blokiraju njihove kuće, i tate i mame’“, navela je ova Neformalna grupa.
Ona je još navela da se na ovoj društvenoj mreži ubrzo objavljen i tekst u kome se između ostalog navodi: ‘Imamo informacije sa dokazima da ista grupa tkz. studenata, finansirana spolja, vrši i nasilnu blokadu na svim fakultetima u Nisu’“,
U saopštenju Neformalne grupe se dodaje da je „vrhunac uvreda i targetiranja“ bila objava u kojoj se uz fotografiju studentkinje Ilijev „navodi niz veoma grubih uvreda na njen račun“, dok se ona i svi studenti „nazivaju polusvetom, stranim slugama, frustriranim spodobama, narkomanima, doživotnim studentima i debelo plaćenom gamadi“.
„Naši studenti su divni mladi ljudi, i cela Srbija im se divi. U slučaju Maje, postoji najmanje jedan razlog više za divljenje. Osim što se kao i svi studenti svim srcem bori za bolju Srbiju, Maja radi i jedan od najhumanijih poslova- lični je pratilac deteta sa autizmom. Svojim postupcima i humanušću pokazuje vrednosti koje bi trebalo da budu uzor svakome“, saopštila je Neformalna grupa.
U saopštenju se još kaže da je nakon ovakvog vređanja studentkinje, na svojim društvenim mrežama reagovalo nekoliko nastavnika i saradnika Univerziteta u Nišu, što je „izazvalo nove uvrede od strane istih osoba, upućene pre svega redovnoj profesorki na PMF-u Jeleni Ignjatović i asistentu Vukašinu Stanojeviću“.
Na Fejsbuk stranici Merošinskih vesti su tada objavljene i slike sa Fejsbuk profila profesorke Ignjatović, uključujući sliku sa njenim detetom, „direktno targetirajući ne samo nju, već i njenu porodicu“.
„Najoštrije osuđujemo uvrede i pretnje upućene studentima i drugim građanima, kao i manipulaciju i opresiju građana Merošine koji iste podržavaju. Solidarnost povezuje sve nas i ne možemo i nećemo sedeti skrštenih ruku dok se građanima koji traže pravdu za smrt petnaestoro ljudi crtaju mete na čelu“, naveli su u saopštenju.
Univerzitetski nastavnici, istraživači i saradnici Univerziteta u Nišu su na svom prvom plenumu, održanom 15. januara, odlučili da stupe u protestnu obustavu rada u znak podrške studentima u blokadi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.