a događaju ozbiljna neslaganja, pa čak i raskoli.
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže za Danas da nema sumnje da već duže vreme postoji razdor u SRS-u. Pitanje je, međutim, ističe naš sagovornik, da li će to prerasti u konačan razlaz.
– Neslaganja ima u svakoj stranci, ali radikali su bili karakteristični po tome što su najbolje od svih partija svoj „prljav veš“ vešto skrivali od očiju javnosti.
a događaju ozbiljna neslaganja, pa čak i raskoli.
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže za Danas da nema sumnje da već duže vreme postoji razdor u SRS-u. Pitanje je, međutim, ističe naš sagovornik, da li će to prerasti u konačan razlaz.
– Neslaganja ima u svakoj stranci, ali radikali su bili karakteristični po tome što su najbolje od svih partija svoj „prljav veš“ vešto skrivali od očiju javnosti. Kada je nešto konačno iscurelo, izgleda kao da je stvar definitivna jer je pukotina na toj radikalskoj fasadi jako uočljiva. Šešelj već pet godina nije u Srbiji, a njihovi izborni rezultati nisu za dičenje, i to su sve uslovi u kojima je sasvim razumljivo nastajanje unutarstranačkog neslaganja – kaže Vukadinović.
On naglašava da je pitanje da li je kulminacija i izbijanje na površinu tog neslaganja prouzrokovano stranačkim rukovođenjem Tome Nikolića ili mešanjem predsednika SRS-a Vojislava Šešelja, ali ističe i da je vrlo moguć uticaj na potpirivanje tog raskola sa strane, odnosno od strane nekih drugih centara.
– Mnogi centri ne samo na domaćoj nego i na međunarodnoj političkoj sceni zainteresovani su za slabljenje uticaja SRS-a na srpsko društvo, tako da je sasvim lako pretpostaviti da oni, u okviru svojih moći, pokušavaju da doprinesu intenzitetu neslaganja unutar SRS-a i da rade na konačnom raspadu stranke – smatra Vukadinović.
On podseća na odlazak Maje Gojković iz SRS-a, ističući da je to bila psihološka i simbolička naznaka početka izrazitijeg neslaganja u toj stranci.
Na pitanje šta je cilj „bacanja kletvi“ sa skupštinske govornice, odnosno kome se obraćaju radikali takvim ponašanjem, Vukadinović kaže da je ovde ipak reč o tome da je pretegnulo unutarstranačko neslaganje, odnosno da je iskazana potreba da se uputi javno upozorenje jednog bloka u SRS-a drugom sa kojim je u sukobu.
Poslanici Srpske radikalne stranke imaju bogatu istoriju upućivanja pretnji i uvreda političkim neistomišljenicima. Kako nema naznaka da bi uskoro mogla biti oslabljena institucija poslaničkog imuniteta koja se često zloupotrebljava kao paravan za razna dela koja bi mogla podleći pod krivičnu odgovornost, Danas se obratio kancelariji Republičkog tužilaštva, jedinoj instituciji koja bi mogla da reaguje na izjave radikala kada one pređu u govor mržnje. Državni tužilac može da pokrene postupak pred Ustavnim sudom.
– Moramo razgraničiti krivičnopravni aspekt ovog slučaja od moralne odgovornosti za izrečeno za skupštinskom govornicom. S krivičnopravnog aspekta, poslanike štiti Ustav koji u članu 103. kaže da narodni poslanik uživa imunitet i da ne može biti pozvan na krivičnu ili neku drugu odgovornost. S pravnog aspekta, javni tužilac nema ovlašćenja da ulazi u tu proceduru – rekao je Danasu Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva.
Marko Đurišić, predsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke, kaže za Danas da ta stranka neće pokretati nikakvu tužbu protiv poslanika SRS-a koji su klevetali Tadića. On ističe da su građani Srbije ti koji to treba da kazne na sledećim izborima.
– Radikali sami sebe kažnjavaju i to najbolje čine. Ukoliko bismo mi pokrenuli nekakav postupak protiv njih, optužili bi nas da nismo demokrate. Neka građani Srbije na sledećim izborioma ocene njihovo ponašanje – rekao je Đurić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.