U Beogradu je na Dorćolu, u prostoru Miljenko Dereta, održan Beogradski festival mentalnog zdravlja, koji se realizuje u okviru kampanje „Može da se desi svakome“.
Nakon uvodne reči jednog od organizatora ovog događaja, obratila se prisutnima i Anne Marie Alves Ćurčić iz inicijative Za tebe #VAŽNO JE, koja je istakla da je ovo prvi sajam i da se nada da će prerasti u godišnju tradiciju.
Potom su predstavnici iz Gradskog zavoda za javno zdravlje počeli prvo predavanje ovog događaja na temu „Fizička aktivnost u službi mentalnog zdravlja“.
Ovo predavanje podrazumevalo je i demonstraciju vežbi za razgibavanje, te su svi prisutni dobili priliku da nauče brze vežbe kojima mogu da se opuste dok rade, pogotovu oni koji dugo sede tokom dana.
Sajam obuhvata i aktivnosti kao što su likovna radionica sa predstavnicima udruženja Duša i Pleme20, antistres radionica udruženja Herc, kao i razgovor „U poverenju“ sa psiholozima iz udruženja Videa, pored simulacije grupe samopomoći.
Takođe, u okviru sajma, udruženje Prostor organizovalo je razgovor sa javnim ličnostima pod nazivom „Hajde da pričamo“ na temu mentalnog zdravlja.
Neki od učesnika diskusije bili su glumica Milena Predić, muzičari Đorđe Jovanović-Đolo, Ivana Rašić (MC Sajsi), Nenad Pejović, Demir Ahmetović, Boško Ćirković-Škabo, kao i voditeljka Una Senić.
Učesnici diskusije složili su se da je tema mentalnog zdravlja nažalost i dalje tabu tema u Srbiji, odnosno da su osobe sa mentalnim smetnjama stigmatizovane, diskriminisane i odbačene, ponekad čak i od strane najbližih, kao i da je ljudima teško da potraže pomoć zbog straha ili stida od surove rekacije okoline.
Uz to, konstatovano je i da je okruženje neretko sklono da negira postojanje mentalnih bolesti, da ne veruje onima koji se bore sa mentalnim poteškoćama, smatrajuči da izmšljaju bolest zbog pažnje.
Prisutni su ocenili i da u medijima pitanja vezana za mentalno zdravlje nisu predstavljena na pravi način, te da mora ozbiljno da se radi na tome da se mentalna higijena više promoviše.
– Pojedinci koji imaju neki uticaj, ili preko društvenih mreža ili preko nekih emisija, mogu da doprinesu tome da se ova tema predstavi što pitkije i na pravi način, istakla je Una Senić.
Milena Predić se složila, dodajući da javne ličnosti mogu da doprinesu pozitivnim promenama ukoliko se aktiviraju i pričaju o gorućim temama poput ove.
– U suštini mi koji se bavimo nekom vrstom javnog posla treba da pričamo o tome i da ne čekamo da nešto eskalira da bismo reagovali. Evo ovo što se dešava u slučaju Mike Aleksića dovelo je do toga da se na Fakultetu dramskih umetnosti stvorila anonimna linija gde studenti mogu da podele svoju muku sa nekim, odnosno ako su doživeli neku seksualnu, ili neseksualnu neprijatnost imaju gde da pričaju o tome.
Prisutni su se takođe složili i da je stručna pomoć uglavnom dostupna dobrostojećim ljudima i da treba ozbiljno poraditi na povećanju dostupnosti pomoći za sve slojeve društva, kao i da treba više ulagati u zdravstveni sistem i u institucije koje se bave mentalnim zdravljem.
– Stvarno je bitno da pomoć bude dostupna svima, ali smatram da je to trenutno nemoguće. Ako postoji politička volja ovaj problem se može rešiti, ali mislim da ne postoji, zaključuje Ivana Rašić.
Kampanju „Može da se desi svakome“ realizuju povodom 10. oktobra, Svetskog dana mentalnog zdravlja, Pokret za mentalno zdravlje, čiji su osnivači i nosioci Caritas Srbije, Mreža za mentalno zdravlje NaUm, Udruženje Prostor, Psycosocial Innovation Network (PIN) i inicijativa Za tebe #VAŽNO JE, u saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje i Gradskim zavodom za javno zdravlje.
Cilj ove inicijative je podizanje svesti o značaju prevencije i zaštite mentalnog zdravlja, kao i borba protiv stigmatizacije osoba sa mentalnim smetnjama.
Kampanja se sprovodi u okviru nekoliko projekata koje finansiraju EU i Švajcarska Vlada, pod sloganima:
DA LI STE VI NORMALNI?
ZA TEBE #VAŽNO JE!
SVAKO MOŽE DA PUKNE!
Tekst je deo projekta koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.