List Pravda pre 80 godina pisao je o ultimatumu upućenom Francuskoj Indokini od strane Japana, dok je list Vreme pisao o formiranju anglosaksonskog bloka.
List „Vreme“ pre 80 godina izveštava o govoru predsednika Sjedinjenih Država Frenklina Ruzvelta, koji je tom prilikom najavio će SAD ustupiti 50 razarača Velikoj Britaniji.
Takav potez se tumači kao prvi korak ka stvaranju tzv. anglosaksonskog bloka.
Naime, Sjedinjene Američke Države se spremaju za vojnu intervenciju, ali list navodi da se u rimskim diplomatskim krugovima već danima tvrdi da je Nemačka odredila dan opšteg napada na Englesku.
O američko-britanskom savezu piše i italijanska štampa, ali kroz ironočnu prizmu.
Italijanski mediji stvaranje tog saveza vide kao nepobitni dokaz raspadanja Britanskog Carstva i opadanje njegovog uticaja u svetu.
„Korijere dela Sere“ podseća da je Velika Britanija, da bi dobila 50 razarača, morala zauzvrat da ustupi sve svoje pomorske i vazduhoplovne baze u Americi, čak i Bahamska ostrva koja su bila dodeljena na upravu vojvodi od Vindzora.
Sa druge strane, njujorški listovi izveštavaju o tome da je veliki broj članova Kongresa podržao predsednika Ruzvelta u njegovoj nameri da potpiše sporazum sa Velikom Britanijom.
Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.
U isto vreme, list „Pravda“ pre 80 godina izveštava o obaveštenju prema kome je Japan uputio ultimatum Francuskoj Indokini.
Ovlašćeni predstavnik japanskog ministra spoljnih poslova je to kategorički demantovao.
Agencija „Rajter“ javlja da su Japanci predali ultimatum u kom traže slobodan prolaz japanskih trupa kroz Indokinu.
List navodi da je taj ultimatum odbijen.
Ceo tekst nalazi se na sajtu Narodne biblioteke.
List Danas svakog dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.