Listovi Pravda i Vreme pišu još i o neuspelom pokušaju atentata na Hitlera, ali i hapšenju građana koji se „kače“ na tramvaje.
Pravda piše da je prilikom proslave koju je organizovala nemačka nacional-socijalističke stranka eksplodirala bomba. Ona je bila postavljena na jednom od stubova u sredini dvorane. Eksplozija se desila kada su zvanice napuštale salu, i prilikom nje prekinuti su električni vodovi tako da je u delu dvorane nastao mrak što je pomoglo da nhe dođe do nekih većih problema. Policija je vrlo brzo reagovala tako da nije došlo do požara, ali se utvrđuje broj povređenih. Smatra se da je ovo pokušaj atentatana Hitlera.
Severno more postaje poprište pomorske borbe. Ono ima tri izlaza: na jugu preko Lamanša izlazi u Atlanski okean, na severu preko Norveškog mora takođe na Atlantik a na Baltičko mora preko Kategata i Skageraka. Na ovom ograničenom prostoru konstantno su u sukobu francusko-britanske i nemačke pomorske snage. Borba se uglavnom vodi pomoću pomornica i aviona. Pogoditi brod je jako teško, pogotovo što je on opremljen protivavionskom artiljerijom, prenosi Pravda.
Među listovima Pravde našli smo i zanimljivu priču o kobnim ženama. Veliki francuski pesnik Mise, voleo je najtalentovanijuženu svoga vremena, književnicu Žorž Sandovu.
-Hoćeš li i sutra doći?
-Nemoj više da me čekaš, jer nikad više neću doći, odgovorila je Sandova.
Mise se posle ovoga propio, te umro u svojoj trideset trećoj godini.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Čitaoci su uputili žalbu listu Vreme na stanje puta Vladičin Han-Surdulica. Na molbu Surduličana izdvojena su sredstva za njegovu rekonstrukciju, na opšte oduševljenje građana. Međutim, problem nastaje jer se iz Surdulice u velikim kamionima izvozi kaldrma za ulice. Vozači ne vode računa o količini tereta, kamioni su pretovareni što samo utiče na uništavanje obnovljenog puta koji je već počeo da puca. Apeluju da nadležni povedu računa o težini kamiona.
Počinje izvoz pšeničnog brašna pošto je potpisan trgovački sporazum sa Nemačkom. 2500 vagona brašna biće izveženo, a društvo zaduženo za izvoz poziva sve zainteresovane da podnesu svoje ponude za brašno. Roba mora biti u vrećama odgovarajućim za izvoz, a za kvalitet robe garantuje prodavac, piše Vreme.
Vreme prenosi da je beogradska saobraćajna policija počela da hapsi lica koja se “kače” na tramvajske stepenice. Na svim stanicama duž ulice Kralja Aleksandra, policija je vršila kontrolu. Svaki prestupnik biće kažnjen sa 100 do 200 dinara. Dok se građani ne odviknu ove pomalo opasne navike, policajci u civilu vršiće nadzor po tramvajima.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.