Centru za socijalni rad u Pirotu za projekat Program pripreme i obuke budućih hranitelja iz opštinskog budžeta odobreno je 120.000 dinara na osnovu javnog konkursa za finansiranje projekata iz Lokalnog plana akcije za decu. U 24 hraniteljske porodice u Pirotu trenutno je smešteno 29 mališana bez adekvatnog roditeljskog staranja.

Centru za socijalni rad u Pirotu za projekat Program pripreme i obuke budućih hranitelja iz opštinskog budžeta odobreno je 120.000 dinara na osnovu javnog konkursa za finansiranje projekata iz Lokalnog plana akcije za decu. U 24 hraniteljske porodice u Pirotu trenutno je smešteno 29 mališana bez adekvatnog roditeljskog staranja. Stručni tim Centra za socijalni rad počeće uskoro novu obuku porodica za buduće hranitelje koju će finansirati lokalna samouprava.
Projektom je predviđeno da 20 porodica iz Pirota, Dimitrovgrada i Babušnice budu obučene za prihvat dece.
– Intencija je da se zaštita dece bez adekvatnog roditeljskog staranja odvija u uslovima koji su prirodni, kako bi se izbegao smeštaj dece u domovima. Domski smeštaj nije toliko adekvatan za razvoj dece kao što su hraniteljske porodice koje imaju približno ili daleko bolje uslove od uslova koje su deca imala u prirodnim porodicama – kaže direktor Centra za socijalni rad u Pirotu Marija Vasić, dodajući da je prva obuka hranitelja obavljena pre četiri godine, kada je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike pokrenulo program hraniteljstva.
Prema njenim rečima, najpre će se izvršiti trijaža, odnosno odabir prijavljenih porodica za buduće hranitelje.
– Poželjno je da hraniteljske porodice pre svega vole decu, jer je odgajanje dece veoma odgovoran zadatak, pogotovu kada su u pitanju deca bez adekvatnog roditeljskog staranja koja traže više napora i ulaganja. Poželjno je da takve porodice budu i potpune, kako bi lakše iznele teret vaspitanja i odgajanja deteta. Takođe je bitno da to bude zdrava porodica i da poseduje određene materijalne i stambeno-ekonomske uslove da bi dete moglo da ima zadovoljavajuće uslove za rast i razvoj – kaže Vasićeva.
Posle odabira, odnosno trijaže porodica koje se prijavljuju za hraniteljstvo stručni tim će proceniti koje od prijavljenih porodica ispunjavaju sve uslove i obaviti terensku posetu i razgovor sa članovima porodica. One porodice koje prođu edukaciju biće pripremljene za urgentni smeštaj dece.
– To znači da ako se desi da u toku noći neko dete treba da se smesti u hraniteljsku porodicu, ta porodica treba da bude spremna da istog momenta prihvati dete, a nekoliko porodica će biti pripremljene za smeštaj dece sa manjim smetnjama u razvoju – kaže Vasićeva.
Jasmina i Milorad Pavlović iz Pirota, pored svoje troje dece bogatiji su za još tri devojčice. Oni pored svoje dve kćerke, dvadesetdvogodišnje Hristine i dvadesetjednogodišnje Nadice i četrnaestogodišnjeg sina Mihajla, od avgusta prošle godine preko Centra za socijalni rad, brinu o još tri devojčice, inače rođene sestre, jedanaestogodišnjoj Miljani, šestogodišnjoj Ivani i troipogodišnjoj Jovani.
– Najpre su došle dve mlađe, a za treću, najstariju, nisam ni znala. Tek kada sam primila dve devojčice rekli su mi da postoji i treća sestra. Iz Centra su mi savetovali da ih sve uzmem, jer ne bi bilo dobro da se razdvajaju i da je bolje da rastu zajedno. Malo su me ubeđivali, ali prihvatila sam. I evo, već nekoliko meseci su kod mene – kaže Jasmina, dodajući da je njen sin Mihajlo najpre tražio brata a dobio je još tri sestre.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari