Opštinsko javno tužilaštvo u Leskovcu podiglo je optužnicu protiv Gordane S. i Marine N. sa Dečjeg odeljenja zbog krivičnog dela falsifikovanja isprave, a pokrenuta je i istraga protiv dvanaestoro lekara Službe stomatologije jer se sumnja da su izvršili produženo krivično delo prevare u službi.

U ovom trenutku, posle prijave dr Nebojše Dimitrijevića, direktora Doma zdravlja, proverava se rad svih 176 stomatologa i sestara, zaposlenih u Službi stomatologije.

Kako smo pisali, direktor leskovačkog Doma zdravlja dr Nebojša Dimitrijević podneo je Opštinskom tužilaštvu 34 krivične prijave, najpre protiv 13 lekara i sestara, a zatim i protiv 21 stomatologa i stomatoloških sestara zbog krivičnog dela prevare u službi, falsifikovanja službenih isprava i zloupotrebe službenog položaja. Najnovije krivične prijave podnete su protiv jedanaest stomatologa i deset sestara zbog sumnji da su od jula 2007. godine do februara 2008. godine u protokolima i kartonima prikazivali stomatološke usluge koje nisu izvršili, a kasnije su uredno fakturisane i naplaćene od Fonda zdravstvenog osiguranja. Zbog lažnih faktura, stomatolozi i medicinske sestre imali su znatno veću zaradu nego što je stvarno bio njihov učinak. Falsifikovanjem faktura o pruženim uslugama, procenjuje se u Domu zdravlja, ova ustanova, ali i Republički fond zdravstva, oštećeni su za više miliona dinara, ali će precizan iznos biti utvrđen posle detaljnije analize i veštačenja.

Prve sumnje u ispravnost faktura javile su se početkom godine kada je leskovačka filijala Fonda zdravstvenog osiguranja vratila Domu zdravlja fakture vredne oko dva miliona dinara uz preporuku da se obavi provera i o tome napiše detaljan izveštaj.

U Domu zdravlja je samo nekoliko dana posle tog prvog saznanja o naduvanim fakturama odlučeno da se formira komisija koja je posle mesec dana rada utvrdila da zaista postoji nepravilnosti u radu. Više lekara i sestara je saslušano i oni su, uglavnom, priznali da su navodili usluge koje, u stvari, nisu pružili, jer su na taj način ispunjavali radnu obavezu i dobijali „normalnu“ platu.

U krivičnim prijavama je navedeno da su fakturisane lažne usluge kod pacijenata čije lečenje plaća Fond zdravstvenog osiguranja, kao što su trudnice, porodilje i deca do osamnaest godine života. Tako se, na primer, događalo da su navodno lečene trudnice koje su toga dana bile u porođajnoj sali, što je, dakle, bila obična neistina.

Posle afere sa tzv. lažnim fakturama, koja mesecima potresa leskovački Dom zdravlja, direktor ove ustanove dr Nebojša Dimitrijević ocenjuje da je jedno od rešenja problema dobrovoljni odlazak prekobrojnih stomatologa. Oni bi, po dogovoru, napustili kolektiv uz korišćenje tzv. socijalnog programa.

Prema analizama koje su obavljene u samom Domu zdravlja, trenutno je u Službi stomatologije višak devedeset zaposlenih među kojima je polovina lekara. Ranijim socijalnim programom iz Službe stomatologije je otišlo 16 lekara, medicinskih sestara i tehničara. Inače, samo za namirenje ličnih dohodaka, Dom zdravlja bi Službi stomatologije trebalo svakog meseca da obezbedi oko deset miliona dinara, ali Fond zdravstva za sve namene obezbeđuje oko 6,5 miliona dinara. Zbog stalnog „minusa na računu“, lekari i medicinske sestre, koje rade po učinku, primaju neredovno samo minimalac.

 

Dve liste osumnjičenih



Direktor Doma zdravlja dr Nebojša Dimitrijević podneo je najpre prijavu protiv 13 stomatologa i sestara, a posle detaljnog ispitivanja stanja, tužilaštvu i Upravi policije je prosleđena nova krivična prijava u kojoj se navode imena još 21 stomatologa i sestara zbog sumnji da su od jula 2007. godine do februara 2008. godine u protokolima i kartonima prikazivali stomatološke usluge koje nisu izvršili, a kasnije su uredno fakturisane i naplaćene od Fonda zdravstvenog osiguranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari