Počinje "Rosi fest 2019" 1

Majstorskim kursem solo pevanja sa profesorom Klaudijom Eder i pijanistom Srđanom Jarakovićem u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu prekosutra će početi aktivnosti drugog međunarodnog festivala „Rossi fest 2019“, čiji se koncept razlikuje od uobičajenih sadržaja u regionu.

Sledeći nasleđe Beograda kao jednog od centara otvorenog za različite tradicije i kulturna dešavanja, organizatori ovog muzičkog festivala objašnjavaju da je misija „Rosi festa“ da na komunikativan, kreativan način, ali i na visokom umetničkom i naučnoistraživačkom nivou predstavlja relevantna dela istorije muzike kroz radionice, predavanja, tribine i koncerte, podstičući tako stvaranja novih muzičkih dela.

– Poseban naglasak biće na ideji interkulturalnog dijaloga u muzici. Program festivala osmišljen je u skladu sa misijom i na njemu će, pored svetskih klasika, publika imati priliku da uživa u stvaralaštvu eminentnih baroknih kompozitora Klaudija Monteverdija i Salomona Rosija, ali i u modernom muzičkom stvaralaštvu mladih kompozitora koji su svoja dela napisali specijalno za ovaj festival – kaže za Danas dirigent Stefan Zekić, direktor festivala.

Zekić je najavio će se, pored ansambala „Braća Baruh“ i Jevrejskog kamernog orkestra, kao gosti predstaviti i ansambli Barok Vokal iz Majnca (Nemačka), solisti beogradskog Instituta za umetničku igru, članovi ansambla New Trinity Baroque (Srbija/SAD) i Sinagogalni ansambl Berlin iz ovog nemačkog grada.

– Svečano otvaranje festivala zakazano je za subotu u Jugoslovenskoj kinoteci, gde će biti prikazan film Jozefa Rošlica Hebreo „U potrazi za Salomonom Rosijem“ posvećen kompozitoru po kojem je festival nazvan – objašnjava Zekić.

Festivalski programi odvijaće se u Muzeju NP, Galeriji Jevrejske opštine u Beogradu, Atrijumu Narodnog muzeja, Sinagogi Sukat Šalom, a na sceni NP „Raša Plaović“ u ponedeljak operom Klaudija Monteverdija „Krunisanje Popeje“ zvanično će se završiti „Rossi fest 2019“. Od direktora festivala saznajemo i da ć značajan deo programa ovogodišnjeg festivala biti posvećen obrazovanju i osnaživanju studenata muzike i mladih muzičkih profesionalaca.

– Pored koncerata u program su uvršćena predavanja eminentnih muzikologa Ane Stefanović i Tijane Popović Mlađenović, konkurs za mlade kompozitore, kao i majstorski kurs za mlade operske pevače, koji će voditi poznati mecosopran Klaudija Eder, profesorka u Majncu – ističe Stefan Zekić, napominjući da su sve aktivnosti dana festivala besplatne i otvorene za javnost.

Festival je organizovan uz podršku Ambasade Izraela, Jevrejske zajednice u Srbiji, Italijanskog instituta za kulturu, NP i drugih institucija, a veliki doprinos održavanju festivala, dali su i članovi umetničkog odbora: kompozitor Zoran Erić, violončelista i pedagog Ladislav Mezei, predsednica hora „Braća Baruh“ Branka Cvejić i muzikolog Ana Stefanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari