Prirodno-matematički fakultet i Medicinski fakultet u Novom Sadu od ove školske godine otvoriće novi smer na akademskim studijama – reproduktivni biolog-embriolog, najavljeno je na konferenciji za novinare u Vladi Vojvodine.
Pokrajinska sekretarka za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju Vesna Kopitović izrazila je zadovoljstvo što će prvi put u Srbiji biti otvoren ovakav vid edukacije studenata koji su završili biologiju, medicinu, stomatologiju i veterinu.
Kako je navela, ovo je prvi put u Srbiji da se oformi institucija naučno-nastavnog karaktera koja omogućava obuku embriologa, koji su neophodni velikom broju timova za vantelesnu oplodnju.
– Reč je o izuzetno traženim i cenjenim stručnjacima u svetu, čije obučavanje mnogo košta – rekla je Kopitovićeva i iznela podatak da u Srbiji veliki problem predstavlja sterilitet među bračnim parovima, koji iznosi od 16 do 18 odsto.
Profesorka na Departmanu za biologiju i ekologiju na novosadskom FTN-u Radmila Kovačević navela je da će studenti na novom smeru imati mogućnost da rade i na eksperimentalnim modelima i simulacijama uz pomoć kompjuterskih programa i aparata.
– Studije su akreditovane u julu ove godine, za najviše 15 samofinansirajućih studenata, dok se naredne godine planiraju i studije za određeni broj studenta na budžetu – kazala je ona.
Profesor humane genetike Medicinskog fakulteta u Kragujevcu Miodrag Stojković rekao je da će izborni predmet na ovom programu biti matične ćelije i ocenio da je veoma važno što će se u Novom Sadu školovati stručnjaci za celu zemlju.
Svetski priznati genetičar je rekao da je veoma loše što u Srbiji ne postoji banka matičnih ćelija, a po broju stanovnika trebalo bi da ih bude najmanje četiri, precizirajući da se iz zemlje odlije četiri miliona evra godišnje za njihovo čuvanje u inostranstvu.
On je podsetio da se pored lečenja steriliteta matične ćelije koriste i u lečenje mnogih drugih bolesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.