Svi okrivljeni negirali su krivicu na početku sudskog postupka koji se pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu vodi protiv vlasnika preduzeća Jovanjica Predraga Koluvije i još devet lica.
„Ništa od od onog što je navelo tužilaštvo nisam činio, niti je bilo ko od okrivljenih radio ono što piše u optužnici. Siguran sam da ćemo u daljem toku postupka to i dokazati“, kazao je Koluvija izjašnjavajući se o optužnici.
Vladan Živojinović, koji se sumnjči da je nadgledao proces uzgoja kanabisa je naveo da se nikada nije bavio proizvodnjom opojne droge i da nije izvršio delo koje mu se stavlja na teret.
Isto su ponovili i ostali okrivljeni, osim Sergeja Mrđe, koji je izbegao hapšenje i kojem se sudi u odsustvu.
Njihovom izjašnjenju prethodilo je čitanje optužnice kojom se desetorica okrivljenih terete da su kao organizovana kriminalna grupa u kontinuitetu, od maja 2016. do novembra 2019. godine, činili krivično delo nedozvoljena proizvodnja i puštanje u promet opojne drogu kanabis.
Čitajući optužnicu, zamenik tužioca za organizovani kriminal Saša Drecun je precizirao da je kriminalnu grupu otganizovao Koluvija, dok su ostali članovi ispunjavali njegove naloge.
Njegove naloge je prenosio okrivljeni Mrđa, dok je Vladan Živojinović neposredno nadzirao proces proizodnje kanabisa sa masovnim udelom psihoativne supstance THC.
Ostali okrivljeni, Branislav Miljević, Stevan Holić, Vule Bojović, Petar Živanović, Boban Jovanović, Zdravko Milošević i Petar Hricaj radili su na uzgoju kanabisa, navodnjavali i starali se o biljkama, iste su sekli, sušili i pakovali.
Prema Drecunovim rečima, policija je pretresom tri objekta, među kojima je i plantaža Jovanjica, pronašla ukupno 1,673,310 kilograma kanabisa, oko 67 hiljada biljaka maruhane i 11 grama ulja kanabisa.
Upravo su policijski izveštaji sa pretresa i glavni dokazi kojim će tužilaštvo pokušati da dokaže krivicu okrivljenih. Zamenik Drecun je istakao da je tužilaštvo pripremilo 115 svedoka, trražeći da se zarad efikasnosti procesa većina njih ne saslušava pred sudom, već samo budu pročitani njihovi iskazi.
Pored svedoka, tužilaštvo je predložilo i 320 pisanih dokaza. Među dokaznim materijalom nalazi se i niz rokovnika koji su konfiskovani prilikom pretresa imanja Jovanjica.
U tim rokovnicima, istakao je tužilac, sadržane su informacije o količini proizvedenog kanabisa i njegovoj kategorizaciji. Takođe, među dokazima koje je tužilaštvo predložilo nalaze se i “skrinšotovi” telefona okrivljenih koji otkrivaju unutrašnju povezanost organizovane kriminalne grupe.
Na osnovu tih fotografija, tužilaštvo je i uspelo da rekonstruiše u kom pravcu je tekao lanac komandovanja.
Sa ciljem da ospori navode okrivljenih da su oni proizvodili industrijsku konoplju, za šta su imali uredne dozvole Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštvo je pribavilo tri različita veštačenja kojima je utvrđeno da se u konfiskovanim biljkama nalazila znatno veća količina psihoaktivne supstance tetrohidrokanabinola (THC). Time je, ali i činjenicom da su se okrivljeni starali da ne ostavljaju biološke tragove, po tužilaštvu dokazuje da su znali da se radi na uzgoju opojne droge.
Predrag Koluvija je, podsetimo, uhapšen 13. novembra 2019 nakon što je automobil u kojem je bio veliklm brzinom pretekao automobil u kojem se vozio Slobodan Milenković, načelnik Odeljenja za narkotike beogradske policije.
Kada su zaustavili vozilo, Predrag Koluvija im je dao na uvid policijsku legitimaciju, za koju je tvrdio da je dobio u kabinetu ministra. Zbog sumnje u autentičnost legitimacije Koluvija je zadržan, nakon čega je policija pretresla imanje Jovanjica.
Ovo imanje su prethodnih godina posećivali brojni funkcioneri vladajuće koalicije, od aktuelnog ministra odbrane Aleksandra Vulina, do direktora Koridora Srbije Zorana Babića, a i sam Koluvija je bio član privredne delegacije koju je predsednik Srbije Aleksandar Vučić vodio u Rusiju.
Miroslav Aleksić, potpresednik Narodne stranke, javno je tvrdio da je Koluvija povezan sa bratom predsednika Srbije Andrejom Vučićem i da ga je zvao na telefon istog dana kada je uhapšen. Inspektor Milenković je pred kamerama demantovao da je istraga utvrdila bilo kakvu vezu između Koluvije i porodice Vučić, a trenutno je u toku parnični postupak po tužbi Andreja Vučića protiv Aleksića.
Bez fotografisanja
Prvooptuženi Predrag Koluvija nije dao dozvolu da tokom glavnog pretresa bude fotografisan od strane medija.
On se u jednoj od pauza obratio predsedniku sudskog veća Zoranu Ganiću požalivši se da zbog zdravstvenih problema nije u stanju da prati sudski postupak.
Naime, kako je istakao Koluvija, on je zbog nelečene upale uha delimično izgubio sluh. Sudija Ganić mu je dozvolio da nastavak procesa prati iz dela sudnice gde sede advokati, rekavši da je imao uvid u medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje njegove tvrdnje.
Isti slučaj, drugo suđenje
Istog dana kada i suđenje za Jovanjicu održano je i ročište po tužbi Andreja Vučića protiv Miroslava Aleksića iz Narodne stranke.
Kako je saopšila Narodna stranka, ročište je odloženo nakon što je Aleksićev advokat Borivoje Borović, zatražio izuzeće sudije Prvog osnovnog suda u Beogradu Vladimira Miletića.
„Suđenje je odloženo do odluke predsednika Prvog osnovnog suda o našem predlogu. Izuzeće sam tražio jer sudija ciljano vodi postupak. Sudija je danas doneo rešenje kojim je okončao ovaj parnični postupak, ali mi nismo održali završne reči i tražili smo izuzeće sudije“, rekao je Borović novinarima posle suđenja.
Aleksić je rekao da je sudija odbio sve dokazne predloge odbrane, među kojima i da izvrši uvid u optužnicu Tužilaštva za organizovani kriminal protiv okrivljenih za proizvodnju marihuane na poljoprivrednom dobru „Jovanjica“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.