Veće sutkinje Suzane Mugoše u Višem sudu u Podgorici izreklo je prvostepene presude optuženima za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, u oktobru 2016. godine. Mugoša je saopštila da su optuženi u slučaju za pokušaj terorizma krivi, prenosi RTCG.
Viši sud proglasio je krivim lidere DF-a Andriju Mandića i Milana Kneževića.
Optužnicom Specijalnog tužilaštva obuhvaćeni su dvojica ruskih državljana Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, srpski državljani Miloš Jovanović, Nemanja Ristić, Predrag Bogićević, Bratislav Dikić, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić i Srboljub Đorđević, kao i vozač DF-a Mihailo Čađenović, prenosi RTCG.
“Svaki član kriminalne organizacije imao je unaprijed određen zadatak i ulogu, a u djelovanju kriminalne organizacije postojala je spremnost za primjenu nasilja i zastrašivanja, pri čemu su svi uračunljivi i svjesni svoga djela htjeli njegovo izvršenje i znali da je njihovo djelo protivpravno“, saopštila je Mugoša.
Kako prenosi RTCG, Eduard Šišmakov osuđen je na 15 godina dok su Vladimir Popov i Bratislav Dikić prvostepenom presudom osuđeni na 12 godina zatvora.
Kaznom zatvora osuđeno je još osam optuženih i to Bogićević Predrag na sedam godina, Ristić Nemanja na pet godina, Milić Branka na tri godine, Dušić Milan i Čađenović Mihailo na jednu godina i šest meseci zatvora, dok je Maksić Dragan osuđen na godinu dana i devet meseci zatvora.
Lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan prvostepenom presudom osuđeni su na pet godina zatvora, prenosi RTCG. Oni nisu orisustvivali izricanju presude.
„Nećemo je čekati u sudnici, niti imamo namjeru da dajemo legitimitet sudskom vijeću koje će pročitati naredbu u ime porodice Đukanović“, kazao je Milan Knežević za televiziju „Vijesti“, naglašavajući da će saslušati presudu u Podgorici sa „svojim najvjernijim ljudima“.
Sve ulice kojima je moguće prići zgradi Višeg suda su blokirane zaštitnom ogradom, a policija propušta samo zaposlene u sudu i zaposlene u institucijama koje se nalaze u blizini. Primećeni su policijski psi, ali i oprema za detektovanje eksplozivnih naprava, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Izricanju prvostepene presude prethodile su najave optuženih funkcionera opozicionog DF-a da će potencijalnu osuđujuću presudu tretirati kriminalnom i da će se suprotstaviti eventualnom izvršenju presude ukoliko bude dosuđena zatvorska kazna.
Najviši državni zvaničnici Crne Gore su saopštili da ne postoji mogućnost da izricanje presude optuženima izazove destabilizaciju u državi.
Pokušaj “državnog udara” u Crnoj Gori se dogodio na dan parlamentarnih izbora u oktobru 2016. godine kada su crnogorske bezbednosne službe uhapsile par desetina državljana Srbije, koje su osumnjičili za pokušaj sprovođenja terorističkih akcija u cilju rušenja vlasti nasilnim upadom u Skupštinu Crne Gore i zarobljavanjem ili likvidacijom tadašnjeg premijera Mila Đukanovića.
Prema optužnici Specijalnog tužilaštva, koja je podignuta protiv dvojice ruskih državljana, trojice crnogorskih i devet državljana Srbije, cilj je bio sprečavanje priključenja Crne Gore NATO alijansi.
Ruski državljani Eduard Šišmakov i Vladimir Popov su optužnicom označeni kao organizatori i finansijeri pokušaja terorizma i nasilnog rušenja vlasti u Crnoj Gori. Oni su bili nedostupni crnogorskom pravosuđu, a u pisanim izjavama odbacili su navode optužnice. Za pokušaj terorizma bili optuženi pripadnici ekstremno desnih srpskih političkih pokreta Predrag Bogićević i Nemanja Ristić koje je Srbija odbila da izruči.
Za terorizam u pokušaju je optužen, a sada i osuđen, i penzionisani general srpske policije Bratislav Dikić koji je u pritvoru od dana hapšenja, a koji nije priznao učešće u pokušaju terorizma.
Članovi predsedništva Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, kao i aktivista ove političke organizacije Mihajlo Čađenović su optuženi, između ostalog, za stvaranje kriminalne organizacije. Oni su tokom celog sudskog procesa tvrdili da se radi o politički montiranom procesu u režiji vrha Demokratske partije socijalista, uperenom protiv političkih predstavnika Srba u Crnoj Gori.
Lideri DF su ranije saopštili da nikada nisu kontaktirali ili poznavali bilo koga od ostalih optuženih u sudskom procesu.
Za stvaranje ili učešće u kriminalnoj organizaciji su takođe optuženi i osuđeni Miloš Jovanović, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić i Srboljub Đorđević, koji su takođe negirali navode iz optužnice.
Specijalno tužilaštvo je tokom sudskog postupka izvelo i dvojicu svjedoka saradnika – Sašu Sinđelića koji je tvrdio da je radio po nalogu ruskog državljanina Eduarda Šišmakova u pripremi „državnog udara“ u Crnoj Gori tako što je angažovao ljude iz Srbije da dođu u Crnu Goru na dan parlamentarnih izbora i prikupljao opremu, i svjedoka saradnika Mirka Velimirovića koji je tvrdio da je navodno nabavio oružje za sprovođenje terorizma u Crnoj Gori, ali da ga je po sopstvenim rečima bacio u jezero Gazivode na Kosovu i slučaj prijavio crnogorskom Specijalnom tužilaštvu.
„Suđenje vijeka“ u Crnoj Gori trajalo je godinu i po i čitav proces je direktno prenošen na televizijskim kanalima sa nacionalnom frekvencijom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.