Za sutra su zakazane konstitutivne sednice nacionalnih saveta bošnjačke, poljske i nemačke nacionalne manjine, na kojima bi trebalo da budu verifikovani mandati članova ovih tela, koja se po zakonu bave pitanjima iz oblasti oblasti kulture, obrazovanja, obaveštavanja i službene upotrebe jezika i pisma.
Konstituisanje nacionalnih saveta završni je deo izbornog procesa započetog 4. novembra izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina, a narednih dana konstitutivne sednice bi trebalo da održe i nacionalni saveti ostalih manjina. Po zakonu, rok za održavanje konstitutivnih sednica je 20 dana od objavljivanja konačnih rezultata.
Moguće je i da nacionalni saveti na istoj sednici dobiju svoje rukovodeće organe, predsednika i izvršni odbor ili da to ostave za neku od narednih sednica. Izmenama zakona više nije moguće da stranački lideri budu i predsednici nacionalnih saveta, te je interesantno ko će ubuduće voditi pojedine savete. Nacionalni savet Bošnjaka, poznat i kao Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) u prošlom sazivu je predvodio Sulejman Ugljanin, lider SDA Sandžaka, koji očigledno više neće moći da obavlja obe funkcije istovremeno. Od 35 mesta u budućem BNV, lista „Samoopredeljenje – dr Sulejman Ugljanin“. Imaće najviše, 14 mandata, 13 članova imaće „Matica bošnjačka – akademik Muamer Zukorlić“, dok će osam članova imati lista „Vakat je – prof. dr Sait Kačapor“. Ranije je najavljeno da će Ugljaninova i Kačaporova lista praviti koaliciju na osnovu Sporazuma o predizbornoj i postizbornoj saradnji, a o imenu predsednika BNV se samo spekuliše. Poljski i nemački nacionalni saveti imaće po 15 članova. „Svim srcem za Poljake“ osvojila je svih 15 mesta u Nacionalnom savetu Poljaka, dok će tri liste podeliti mandate u nemačkom. Najviše 10 mesta je pripalo listi „Gerhard“, podunavske Švabe – zajedno Antun Bek“, tri „Nemačka lista“, a dva „Podunavske Nemice i Nemci“.
O izborima za nacionalne savete bilo je reči i na jučerašnjoj konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru, na kojoj je predsednica Upravnog odbora Centra za istraživanje migracija Biljana Jović izjavila da su bili obeleženi tenzijama u pojedinim nacionalnim zajednicama i uplitanjem političkih stranaka. Kako izveštava FoNet, Jović je rekla da su pritužbe učesnika izbora za nacionalne savete bile da su izborni proces obeležili pokušaji manipulacija, bilo je prijava da su se pripadnici većinskog naroda prijavljivali kao pripadnici nacionalnih manjina i da je bilo zaoštrene retorike pojedinih kandidata koji su tvrdili da imaju podršku vladajućih stranaka.
Bivši predsednik Nacionalnog saveta Roma Vitomir Mihajlović tvrdi da se u izbore za Nacionalni savet Roma umešala vladajuća SNS, koja je navodno podržavala listu „Sveevropski romski pokret“. Mihajlović je rekao da je vrh SNS naredio mesnim odborima da „poguraju tu listu“, da je bilo i zastrašivanja, nezakonitog glasanja, te da su se u izbore umešali i pojedini centri za socijalni rad, koji su uoči izbora dodeljivali jednokratnu socijalnu pomoć od 15.000 dinara. Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak rekao je da se nada da će biti procesuirani oni koji su uticali na izborni proces i da su se velike tenzije svele u redovne okvire na izborni dan kada nije bilo nijednog incidenta.
Nadležni ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić za Danas kaže da za sada sve teče po planu. „Smanjenje prekomerne politizacije je inkorporirano u odredbe zakona i uveren sam da će svi nacionalni saveti nacionalnih manjina poštovati zakonske odredbe koje regulišu ovu materiju. Vladavina prava i poštovanje zakona je, verujem, imanentna svima koji su učestvovali u ovom demokratskom izbornom procesu“, poručuje ministar Ružić.Sve po planu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.