Uz pomoć raspoložive mehanizacije lokalnih javnih preduzeća uspeli smo da sprečimo koliko je to bilo moguće još veće izlivanje Južne Morave. Prokopali smo zapuštene odvodne kanale kako bi voda mogla da se vrati u korito Morave i kako voda ne bi poplavila još veći broj kuća i objekata. Nivo reke je u opadanju, ali mi moramo definitivno da menjamo svest o odvodnim kanalima koji su u većini slučajeva bili zapušteni, navodi za Danas gradonačelnik Vranja Zoran Antić, koji je i predsednik Štaba za vanredne situacije, koji je doneo odluku o uvođenju „vanredne situacije na celom području vranjske opštine u slivu Južne Morave“.

I dalje najteža situacija je u desetak sela sa desne strane u slivu Južne Morave na području bujanovačke, ali i vranjske opštine, gde je poplavljeno tridesetak kuća i više privrednih objekata, a jedna porodica iz Vranjske Banje morala je da bude evakuisana. Prve procene govore da je pod vodom oko 160 hektara poljoprivrednog zemljišta. Po nalogu Štaba za vanredne situacije zabranjen je prelaz preko mosta na Južnoj Moravi kod sela Korbevac, a voda je podrila i temelje mosta kod sela Mazarać. Most kod Korbevca biće u prekidu za saobraćaj sve dok se ne stvore uslovi za bezbedan prelazak putničkih i teretnih vozila, a za to vreme koristiće se alternativni putni pravci.

Epidemiološke ekipe Zavoda za javno zdravlje iz Vranja nalaze se na terenu kako bi se izvršilo uzorkovanje vode iz lokalnih bunara. U međuvremenu usledila je i zabrana korišćenja vode za piće iz lokalne vodovodne mreže, a strahuje se i od najezde glodara i gmizavaca. Voda za piće ugroženim stanovnicima okolnih sela biće dostavljana cisternama. Uz pomoć pumpi juče je počelo i ispumpavanje vode iz onih objekata gde je to bilo moguće. U opštini Vladičin Han strahuju da zbog velikih padavina ne budu ponovo aktivirana klizišta u višim delovima opštine u naseljima Kula i Poljanica, odakle je već evakuisano dvadesetak žitelja uglavnom romske nacionalnosti.

– Situacija je za sada pod kontrolom, ali smo spremni i za nove izazove, jer nemoguće je bilo šta da sada uradimo sa klizištima osim da evakuišemo one najugroženije, navodi za naš list Branislav Tošić, predsednik opštine Vladičin Han.

Problema zbog visokog nivoa Južne Morave bilo je i nizvodno od Vladičinog Hana i naseljima Predejane i Grdelica, gde je i prethodni poplavni talas doveo do plavljenja domaćinstava. U opštini Bosilegrad i Crna Trava bez struje je više desetina sela u brdsko-planinskom području. Otklanjanje kvarova je otežano zbog nepristupačno terena kao i velike količine snega.

– Ljudi iz EPS Srbije čine maksimalne napore da normalizuju elektro snabdevanje na širem području bosilegradske opštine, ali vremenske prilike im ne idu naruku. Dotle će na terenu biti naši mobilni timovi kako bi se pomoglo stanovnicima kojima je neophodna pre svega lekarska pomoć, rekao je za Danas Vladimir Zaharijev, čelnik ove pogranične opštine.

Procena štete tek sledi

– Ne mogu vam dok traje vanredna situacija reći kolika je šteta, jer su nam sada prioriteti da smanjimo rizike po ljude u selima u slivu Južne Morave. Nakon toga uradićemo procenu štete i zatražiti pomoć države, sada nam je najneophodnija pomoć u mehanizaciji, rekao je za Danas Zoran Antić, gradonačelnik Vranja.

Pomoć Makedoniji i Albaniji

Vlada Srbije uputiće pomoć u iznosu od po 50.000 evra Makedoniji i Albaniji zbog poplava koje su pogodile ove dve susedne države, saopšteno je nakon sednice. Odluka o jednokratnoj pomoći je doneta na predlog predsednika Vlade Aleksandra Vučića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari