Tekući postupak likvidacije Zavoda za zdravstvenu zaštu radnika (nekadašnja Zastavina medicina rada), u Kragujevcu danima već talasa kompletnu javnost šumadijske prestonice.
Burna reakcija javnosti logična je jer se radi o šest decenija staroj zdravstvenoj ustanovi, sa gotovo svim specijalnostima te izuteno dobrom i skupocenom opremom, u kojoj se leči oko 35.ooo kragujevačkih trudbenika i penzionera koji, uz veliku većinu ostalih sugradjana, posredstvom sindikalnih, pa i političkih organizacija zahtevaju da se likvidacioni postupak te zdravstvene ustanove odmah obustavi, dok su protiv bivšeg i aktuelnog poslovodstva Zavoda podnete krivične prijave. Kragujevački Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika (ZZZZR) jedinstven je u Srbiji i po ome što je registrovan kao privredno društvo, koje se delom finansira posredstvom Republičkog fonda za zdravstvenu zaštitu
Agencija za privredne registre postupak za likvidaciju ZZZZR-a pokrenula je 29. maja, ali se za to nije znalo sve do sredine minule sedmice, kada je javnost tim povodom alarmirao predsednika Saveza samostalnih sindikata Srbije u Kragujevcu Jugoslav Ristić, koji je i predsedavajući ovdašnjeg Socijalno – ekonomskog saveta. Tada se i saznalo da je likvidacini postupak pokrenut zato što bivše poslovodstvo Zavoda tri godine zaredom (od 2015. do 2017.) APR-u nije dostavljalo finansijske izveštaje o poslovanju ustanove na čijem su ćelu, dok je aktuelni direktor Zavoda dr Antonio Dimitrovski, zvani Toni, propustio naknadni rok od svih 90 dana da ispravi propust svojih prethodnika.
Rukovodstvo grada Kragujevca koji je, krajem juna prošle godine, od države preuzeo Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika, a koji je do 2015. bio pod ingerencijom Grupe Zastava vozila, nakon što se saznalo da ta ustanova ide u likvidaciju, ustvrdilo je da je taj postupak –“nezaustavljiv“. Ali, kako su poručili nadležni u gradskoj upravi, to praktično neće gotovo ništa da znači, jer će, prema njihovim rečima, Zavod, nakon likvidacije, sa sve imovinom (zgradom i opremom) i gotovo svim zaposlenima (ima ih oko 180), da postane deo kragujevačkog Doma zdravlja, u okviru kojeg će da nastavi višedecenijsku delatnost.
Sindikalne organizacije u Zavodu su, medjutim, uzvratile da rukovodstvu grada uopšte ne veruju. Tim pre što su gradski čelnici i prilikom gašenja Zavoda za stomatologiju u Kragujevcu tvrdili da će delatnost te ustanove da bude sačuvana, a da će stomatolozi i ostali zaposleni da budu angažovani u drugim zdravstvenim ustanovama, što se, tvrde sindikalci u ZZZR-u, nije dogodilo. Zato su krajem minule sedmice podneli krivične prijave protiv bivšeg i sadašnjeg poslovodstva Zavoda i istovremeno pokrenuli potpisivanje peticije za momentalno obustavljanje likvidacije te zdravstvene ustanove.
Tokom sutrašnjeg dana (utorak) će, kako je danas zvanično najavljeno, da im se pridruže i sindikalne organizacije u većini kragujevačkih kompanija ( Fijat Krajsler, Zastava oružje i drugim), u kojima će da startuje potpisivanjepeticije za spas kragujevačkog Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika. Sindikalci poručuju da Zavod može da bude spašen i tako što će odmah da bude doneta zvanična odluka o formiranju zdravstvene ustanove istovetnog naziva i namene koja bi počela sa radom nakon što likvidacioni postupak Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika u Kragujevcu, krajem jula, bude okončan.
U šumadijskoj javnosti se, inače, uveliko špekuliše o razlozima za likvidaciju Zavoda za zdravstvenu zaštiru radnika. Navodi se da u pozadini likvidacije te ustanove stoje interesi jednog šumadijsko – nemačkog biznismena kojem je, navodno, interesantna zgrada Zavoda, locirana uz sam fabrički krug nekadašnje Zastavine fabrike automolbuila, danas Fijat Kr ajslera..Ozbiljniji poznavaoci ove problematike smatraju, medjutim, da su rečene špekulacije upravo to – špekulacije, a da je postupak likvidacije Zavoda pokrenut zbog njegovih velikih dugova, pri čemu se samo zaposolenima duguje oko 85 miliona dinara. Taj dug gradska uprava je reprogramirala, dok dugove dobavljačima i ostalim poveriocima očito nije mogla da reši ni na taj ni na bilo koji drugi način…Ono što čudi jeste što javnost, ukoliko su prethodne procene validne, o tome nije bila blagovremeno obaveštena.
Sutra sastanak u Ministarstvu zdravlja?
Delegacija Kragujevca sutra bi, saznaje naš list, o daljoj sudbini Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika trebalo da razgovara sa nadležnima u Ministarstvu zdravlja, Kragujevačka uprava se, tim povom, resornom ministarstvu obratla prošle sedmice, nakon što je javnost saznala za postupak likvidacije Zavoda.
Za danas zakazana sednica lokalnog Socijalno – ekonomskog saveta, na kojoj je trebalo da bude razmatrana sudbina Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika, nije održana, pošto su je, kako doznajemo, bojkotovalali članovi koje je delegirala gradska uprava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.