Iako država već punu deceniju čini napore da privoli građane da legalizuju bespravno izgrađene objekte i u opštini Prijepolje dogodilo se ono što i u celoj Srbiji, legalizovano je tek nekoliko procenata objekata koji su podignuti bez ikakvih dozvola, te su i prozvani „divlji“.


Na kraju 2010. godine na području opštine Prijepolje bilo je oko 3500 objekata prijavljenih za legalizaciju ali je rešeno svega pet-šest odsto, odnosno toliko je izdato građevinskih ili upotrebnih dozvola.

Pošto je 29. januar ove godine bio krajnji rok za podnošenje prijava za legalizaciju, nadležna služba Opštinske uprave pozvala je sve građane koji poseduju nelegalne objekte da do ovog datuma podnesu prijavu, kako bi ušli u postupak legalizacije bez obzira da li imaju potrebnu prateću dokumentaciju. Oko 500 građana odazvalo se ovom pozivu i njihovi zahtevi ući će u proceduru, a oni koji nemaju validnu dokumentaciju imaće vremena da je naknadno dostave.

Tako je broj nerešenih zahteva narastao na 4000, a to podrazumeva i vreme i ogroman posao svih aktera u ovom poslu. Ukoliko dinamika rešavanja zahteva bude slična dosadašnjoj, onda nema prevelikog razloga za optimizam kada je u pitanju krajnji cilj cele ove urbanističke kampanji. U Opštinskoj upravi tvrde da će učiniti sve kako bi građanima pomogli da reše ovaj problem. Oni će u narednom periodu dobiti takozvani zahtev za dopunu podneska u kome će taksativno biti pobrojano sve ono što građani moraju da obezbede i predaju nadležnoj službi Opštinske uprave.

Kao dva ključna razloga za evidentnu sporost u rešavanju ovih problema navode se nerešeni imovinsko-pravni odnosi i finansijski problemi građana koji su nelegalno izgradili objekte mada ovaj drugi razlog, bar kada je država u pitanju, ne bi trebalo da bude nikakva prepreka. Naime, država je dala toliko povoljnosti onima koji legalizuju objekte da na kraju novac koji treba da izdvoje postaje gotovo simboličan. Problem su sredstva koja treba izdvojiti za usluge geodetskih agencija i projektantskih kuća.

Rok za okončanje postupka legalizacije je 1. novembar 2014. godine. Oni koji ne ispoštuju rok biće suočeni sa ozbiljnim posledicama. Naime lokalna samouprava dostaviće imena svih lica koja nisu sprovela postupak legalizacije javnim preduzećima i ti građani će u roku od tri dana ostati bez struje, vode, biće im uskraćena usluga iznošenja smeća. Zakon je predvideo rigorozne kazne za javna preduzeća koja to ne učine, a one se kreću od 1,5 do tri miliona dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari