Podobni za struku, nepodobni za vlast 1Foto: FoNet/ Vlada Srbije Slobodan Miljević

Savet za borbu protiv korupcije smatra da su profesori Ognjen Radonjić i Vladimir Obradović, kao i finansijski stručnjak Milovan Protić renomirani stručnjaci neukaljanih moralnih kvaliteta koji bi kao članovi ovog tela doprineli boljem radu i Saveta i Vlade Srbije. Za premijerku Anu Brnabić oni su pak nepodobni jer kritikuju vlast.

Takav zaključak izneo je premijerkin šef kabineta Miloš Popović koji je u pismu potpredsedniku Saveta za borbu protiv korupcije Miroslavu Milićeviću zatražio da se umesto troje predloženih kandidata daju nova personalna rešenja jer su Radonjić, Obradović i Protić „otvorenim bavljenjem političkim aktivnostima kroz svoje javne istupe i svojim subjektivnim, neosnovanim i neutemeljenim kritikama na račun Vlade pokazali da ne mogu biti objektivni i nepristrasni članovi tako važnog tela kao što je Savet“.

Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević kaže da je tri puta bezuspešno pokušao da organizuje sastanak sa premijerkinim šefom kabineta kako bi se razjasnilo zbog čega je odbijen predlog da pomenuta trojica stručnjaka postanu članovi Saveta.

– Nijedan od njih nije član neke političke partije, a pogotovo profesor Vladimir Obradović i Milan Protić nisu imali bilo kakve istupe u javnosti te nam je navedeni stav o političkim aktivistima nerazumljiv – istakao je juče Milićević za agenciju Beta.

Profesor Filozofskog fakulteta Ognjen Radonjić kaže za Danas da ga potez vlasti nije iznenadio.

– Uzmite za primer nedavni verbalni progon opozicionih političara, KRIK-a i CRTA i drugih nezavisnih medija u Skupštini Srbije. Burna je bila reakcija nevladinih organizacija i nezavisnih medija koja nije ostala bez odjeka u Evropi. Međutim, niko nije primetio ili nije želeo da primeti da su u istoj toj raspravi kao državni neprijatelji označeni i „pojedini intelektualci sa Beogradskog univerziteta“. Dakle iznenadilo me je to što je svako reagovao za sebe, ne vodeći računa o drugima. Takođe, iznenadio me je način na koji je odbijena moja kandidatura – komentariše Radonjić.

Podseća da prema proceduri članove predlaže Savet, a Vlada donosi odluku o imenovanju ili odbija predlog Saveta. Radonjić ističe da u ovom slučaju procedura nije poštovana, već je Vlada pristupila međukoraku koji nije predviđen procedurom te je njegova kandidatura u jednom poluformalnom dokumentu odbijena od strane Kabineta predsednice Vlade.

– Iznenadilo me je i obrazloženje da nisam moralno-politički podoban zbog mojih neosnovanih, neutemeljenih i subjektivnih kritika na račun rada Vlade. Kako oni kažu, pošto kritikujem rad Vlade onda sam ostrašćen što predstavlja prepreku da objektivno učestvujem u radu Saveta. Ovim obrazloženjem su narušena moja prava garantovana Ustavom i više članova Zakona o zabrani diskriminacije zbog čega sam podneo prijavu Povereniku za zaštitu ravnopravnosti. I na kraju, iznenadilo me je da Savet nije reagovao na povrede u proceduri izbora i na narušavanje mojih Ustavom garantovanih prava – navodi Radonjić.

Profesor Fakulteta organizacionih nauka Vladimir Obradović ističe za Danas da je poziv da bude član Saveta prihvatio iz želje da kao stručnjak za upravljanje projektima i investicijama doprinese državi i društvu.

– Savet je konsultativno telo, on daje usmerenja, mišljenja i preporuke šta sistemski može da se unapredi da bi svima bilo bolje, i Vladi, i Savetu, i građanima. Ja sam tako razumeo poziv da budem član i zato me je odgovor šefa kabineta na memorandumu Vlade iznenadio. Lično nisam bio oduševljen da uđem u Savet jer sam znao da neću valjati svima. Ili neće biti zadovoljna opozicija jer smatra da Savet nije dovoljno kritičan prema Vladi, ili neće biti zadovoljna Vlada jer smatra da je Savet mnogo kritički nastrojen. Dakle, kako god radio neće svi biti zadovoljni, ali sam kao univerzitetski profesor smatrao da sam dužan da dam doprinos široj društvenoj zajednici – ističe Obradović.

Obrazloženje iz Vlade za njega je, kako kaže, bilo dosta šokantno, najpre zbog toga što je predlog odbijen administrativno nestručnom procedurom. Ističe da bi mogao da razume i prihvati da je Vlada odbila predlog jer smatra da ima boljih eksperata od njega.

– Savet nas je zvanično izglasao, prošli smo kadrovske i druge procedure i onda od premijerkinog šefa kabineta dobijamo obrazloženje koje je u mom slučaju netačno. Ali čak i da je tačno, ono je neadekvatno. Čak i da se bavim političkim radom, javno iznošenje političkih stavova je Ustavom zagarantovano pravo i to ne bi smelo da bude prepreka. Ako sam hirurg iz neke opozicione stranke znači li to da ne treba da operišem ako se ukaže prilika nekog iz vladajuće koalicije i obrnuto? Valjda svako radi svoj posao nevezano od političkih stavova i ubeđenja. Nisam član nijedne političke stranke i iznete ocene me ne dotiču, ali mi smeta što smo došli do toga da čovek ne može da radi svoj posao ako ne odgovara političkoj većini – navodi profesor Obradović i napominje da ne bi prihvatio da sedi u Savetu čak i da nije bilo primedbi na njegov račun, ako su njegove kolege označene kao nepodobne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari