Vaša poseta koja je značajna, postala je još važnija zahvaljujući našim neprijateljima – reči su kojima je juče predsednik libanskog parlamenta Nabih Beri poželeo dobrodošlicu predsedniku Irana Mahmudu Ahmadinedžadu. Iranski lider uzvratio je da „neprijatelji naročito podivljaju kada vide susret prijatelja“. Hiljade Libanaca dočekalo je Ahmadinedžada na aerodromu u Bejrutu noseći transparente na persijskom i arapskom jeziku i ogromne postere sa likom predsednika Irana.
Zapad je uznemiren zbog njegove posete budući da je reč o još jednoj Ahmadinedžadovoj demonstraciji podrške Hezbolahu. SAD podržavaju libanskog premijera Sada Haririja koji se godinu dana posle ulaska Hezbolaha u u njegovu vladu narodnog jedinstva konfrontira sa tim šiitskim pokretom.
Hezbolah i njegovi saveznici prete da će blokirati fondove namenjene istrazi o ubistvu premijera Rafika Haririja, Sadovog oca, 2005. Među osumnjičenima su, navodno, i pripadnici Hezbolaha koji traži da sud UN koji sprovodi istragu bude raspušten jer je „pristrastan“ i „izvodi lažne svedoke“.
Hezbolah, kojeg pored Irana podržava i Sirija, vlasti SAD i Izraela stavile su na listu terorističkih organizacija. Popularnost u Libanu stekao je 2000. kada je doprineo povlačenju izraelske armije iz te zemlje posle okupacije duge 18 godina. Državni sekretar SAD Hilari Klinton prenela je svoju zabrinutost predsedniku Libana Mišelu Sulejmanu zbog Ahmadinedžadove posete. „Zabrinuti smo budući da Iran, koji je povezan sa grupama kao što je Hezbolah, aktivno potkopava suverenitet Libana“, rekao je portparol Stejt departmenta.
Grupa od 250 libanskih političara, advokata i aktivista civilnog sektora poslala je u utorak otvoreno pismo Ahmadinedžadu u kojem ga kritikuje zbog podrške Hezbolahu i namere da Liban uvuče u rat sa Izraelom. Iran snabdeva Hezbolah oružjem i pruža mu godišnju pomoć koja se meri milionima dolara. „Hvala Ahmadinedžadu jer je puno učinio za Liban. On ne drži Liban u šaci, već nam pomaže“, izjavila je jedna studentkinja koja je bila u masi koja je dočekala iranskog predsednika na aerodromu u Bejrutu.
Tokom jednomesečnog rata 2006. Hezbolah je na izraelsku teritoriju ispalio na hiljade granata. Pokret je odbacio poziv UN na razoružanje, navodeći da mu je oružje potrebno da zemlju brani od Izraela čija ga je vojska napadala 1978, 1982. i 2006. Iran je pomogao obnovu južnih predgrađa Bejruta, uporišta Hezbolaha, koja je izraelska armija razrušila pre četiri godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.