Ključni igrači na međunarodnoj političkoj sceni koji ulažu napore da promovišu mir na Bliskom istoku sastali su se juče na marginama sednice Generalne skupštine UN pošto je Savet bezbednosti UN započeo debatu na visokom nivou o izraelskim naseljima u istočnim delovima Jerusalima. Na zasedanju takozvanog Kvarteta za Bliski istok, koji čine UN, SAD, EU i Rusija, bilo je reči o teškoćama u regionu.
Naime, Izrael očekuje formiranje nove vlade, među Palestincima vlada ozbiljna podeljenost, a predsednik SAD Džordž Buš zahteva postizanje sporazuma između ova dva naroda do kraja godine, iako obe strane sumnjaju da će taj cilj biti ostvaren. Članovi Kvarteta su u večernjim satima tokom jučerašnjeg dana prisustvovali Iftaru, obedu kojim se prekida dnevni post tokom praznika ramazana, zajedno s generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom i arapskim partnerima. Ban se prethodno sastao s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Generalni sekretar UN se nada da će potpomognuti pregovore između Izraelaca i Palestinaca.
Pažnju medija privuklo je i obraćanje predsednika Iraka Džalala Talabanija koji je istakao da je prethodni režim njegove zemlje ugrozio ekonomiju i naneo ogromnu štetu društvenom sistemu i prirodnom okruženju. Lider Iraka takođe je rekao da je vlada nacionalnog jedinstva preduzela korake za poboljšanje odnosa sa svim državama, naročito sa susedima.
Na specijalnom samitu organizovanom na marginama zasedanja Generalne skupštine UN, posvećenom Milenujumskim ciljevima razvoja kojim se predviđa da se siromaštvo prepolovi do 2015, svetski lideri založili su se da se pojačaju napori za smanjenje siromaštva u svetu. Generalni sekretar UN pozvao je bogate zemlje da budu izdašne. On je izrazio uverenje da će politička volja i dovoljno sredstava pobediti siromaštvo, glad, bolesti i nejednakosti. Generalni sekretar UN je, takođe, ove nedelje istakao da bi borba protiv siromaštva mogla da bude uspešna ako bi bogate zemlje dale oko 72 milijarde dolara godišnje, te je pozvao te države da poštuju ranije data obećanja za pomoć.
Francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner je, međutim, rekao da je „nekako nefer“ govoriti o ciljevima smanjenja siromaštva kada se zemlje bore da izađu iz kreditne krize. Među prisutnima na skupu bili su i milijarder i filantrop Bil Gejts, Bono, irski aktivista i lider grupe U2, i predsednica Svetske zdravstvene organizacije Margaret Čan. Bono je istakao da Afrika ima potencijal da postane vodeći proizvođač hrane, a ne konitinent gde vlada najveća glad na svetu. Svetska Banka, Britanija i Fond UN za borbu protiv side, tuberkuloze i malarije najavili su novi paket pomoći od tri milijarde dolara za borbu protiv malarije, s ciljem da se zaraza iskoreni do 2015.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.