U Kraljevu je danas boravio Ivan Karić, državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. On je učestvovao na okruglom stolu na temu „Zelena ekonomija – pokretač lokalnog održivog razvoja“.
Ova rasprava je jedna od aktivnosti projekta „Zelena ekonomija u funkciji lokalnog razvoja“ koji, uz podršku Ministarstva za zaštitu životne sredine, realizuje UG „Novi put“ iz Kraljeva.
Oko tridesetak učesnika, predstavnika lokalne samouprave, javnih preduzeća, privrednih organizacija, obrazovnih ustanova i organizacija civilnog društva iz Kraljeva je imalo prilike da iz prve ruke čuje koje su aktivnosti koje Ministarstvo sprovodi ili planira u narednom periodu u cilju podrške i afirmacije zelene ekonomije kao pokretača održivog lokalnog ekonomskog razvoja.
– U okviru ministarstva sada će biti poseban sektor koji će brinuti o zaštiti prirode i o klimatskim promenama. Dve posebne grupe biće zadužene za ublažavanje i adaptacije na klimatske promene. Tokom 2018. nas očekuje Zakon o klimatskim promenama. Srbija je bila prva zemlja u regionu i među prvih deset zemalja sveta koje su dostavile svoj Nameravani nacionalni klimatski doprinos, i započela sa uspostavljanjem sistema za procenu sadašnjih i pripremu narednih nacionalnih ciljeva smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte, utvrđivanjem dugoročnih ciljeva, i praćenjem i izveštavanjem o njihovom sprovođenju. Planirana strategija borbe protiv klimatskih promena Srbije koja će biti usvojena 2019. omogućiće sprovođenje Nacionalnog plana ublažavanja posledica klimatskih promena i definisati mere i sredstva za njegovu realizaciju. Zakon o klimatskim promenama omogućiće praćenje i izveštavanje o sprovođenju strategije koje je u skladu sa ciljevima Pariskog sporazuma, rekao je ovom prilikom Karić.
Svoj boravak u Kraljevu državni sekretar završio je razgovorom sa predstavnicima lokalnih medija i posetom preduzeću „Radijator inženjering“ iz Kraljeva koje je po broju zaposlenih najveće privatno preduzeće u Kraljevu, a bavi se proizvodnjom svih vrsta kotlova i sa uspehom izvozi više od 70 odsto svoje proizvodnje širom Evrope i sveta. On je u laboratoriji ovog preduzeća, koje ima službu razvoja u kojoj radi 20 inženjera svih profila, upoznat sa planovima razvoja postrojenja za proizvodnju električne energije od organskog otpada klanične industrije i stajnjaka sa farmi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.