Odnosi između Srbije i Hrvatske biće umnogome pogoršani nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, smatraju sagovornici Danasa uz konstataciju da pouke iz reakcija koje ne jenjavaju ni nakon četiri dana, može da izvuče i sam Tribunal zbog budućih procesa.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin kaže za Danas da dosad nije komentarisao nijednu presudu Haškog tribunala, pa neće ni ovu, ali dodaje da Tužilaštvo iz nje može da izvuče određene pouke.
– Hag se još nije oglasio povodom presude, te je nekorektno da je neko drugi komentariše. Reakcije političara i u Srbiji i u Hrvatskoj su nepotrebne. Ipak, tema je osetljiva i treba da prođe određeno vreme kako bi se stišale strasti i smanjila euforija u Hrvatskoj. Donošenje presude je za obe strane bio emotivan trenutak, posebno za Hrvatsku, jer je čak i jedan od generala rekao da je iznenađen oslobađajućom presudom – kaže Kacin. On dodaje da u potpunosti racionalan i nepristrasan stav povodom presude može da iznese samo neko sa strane, a ne iz država gde su činjeni zločini ili odakle dolaze zločinci.
– Očekujem komentar iz Haga. Tužilaštvo može da izvuče određene pouke iz ovog procesa jer mnogi su još u toku – navodi Kacin.
Na pitanje da li će i u kojoj meri oslobađajuća presuda hrvatskim generalima pogoršati odnose Srbije i Hrvatske, britanski novinar i stručnjak za Balkan Tim Džuda kaže da su oni već pogoršani komentarima predsednika Srbije Tomislava Nikolića o Vukovaru.
– Generalno, odnosi zemalja na Balkanu stagniraju nakon progresivnog perioda u proteklih nekoliko godina, koje je najbolje simbolizovao odnos Borisa Tadića i Ive Josipovića. Odnosi između Hrvatske i Srbije su zahladneli u političkom smislu, ali smatram da se to neće odraziti na ekonomsku saradnju – kaže Džuda za Danas. On dodaje da je nakon izricanja oslobađajuće presude generalima, reakcija u obe države bila očekivana.
– Na lidere Srbije u Hrvatskoj gledaju kao na zločince, dok ih Srbi vide kao heroje. I obrnuto. Tako da su reakcije bile očekivane. Međutim, postoji pravni i politički nivo ovog problema. Ljudi ne bi trebalo da budu u zatvoru ako nisu krivi samo da bi postojao politički balans u Hagu. Ne znam da li su oni činili ratne zločine, ali činjenica je da u Haškom tribunalu nema više Hrvata iz Hrvatske kojima se sudi za zločine, tako da je stvoren politički problem – smatra Džuda. Na pitanje da li će odluka Vlade Srbije da saradnju sa sudom u Hagu svede na tehnički nivo usporiti Srbiju na putu ka EU, naš sagovornik smatra da neće.
– Ne, zašto bi? Tribunal u Hagu je kočio i Srbiju i Hrvatsku na putu ka evropskim integracijama u proteklom periodu zbog neuspeha u izručivanju optuženih, ali taj period je završen. Jedino što može da uspori Srbiju na putu ka EU jeste nerešeno kosovsko pitanje – ističe Džuda.
Bivši ministar spoljnih poslova SRJ Živadin Jovanović smatra da će oslobađajuća presuda hrvatskim generalima umnogome pogoršati odnose dve zemlje, kao i da će Srbi u Hrvatskoj živeti u nesigurnosti.
– Haški tribunal je dokazao da vodi antisrpsku politiku, jer za zločine nad Srbima više niko ne odgovara. Odnosi između Srbije i Hrvatske nakon ove presude biće dodatno opterećeni. Otežaće se i usporiti proces normalizacije i uspostavljanja dobrosusedskih odnosa, izostaće dijalog na najvišem političkom nivou i pitanje je da li će se više hiljada prognanih Srba ikada vratiti u svoje kuće u Hrvatskoj – navodi Jovanović za naš list.
Advokat Borivoje Borović takođe smatra da je oslobađajućom presudom hrvatskim generalima Haški tribunal potvrdio svoju pristrasnost.
– Imao sam uvid u dokumentaciju u predmetu protiv Gotovine i Markača. Dokazni materijal je bio mnogo jači nego protiv nekih Srba koji su osuđeni u Hagu. Takođe, pred Tribunalom sam izneo dokument koji potvrđuje da je hrvatska tajna služba upala u tajni arhiv Haškog tribunala i imala uvid u dokumentaciju, te je na osnovu nje pripremala odbranu – navodi Borović. On dodaje da je tužilac bio zbunjen nakon njegovog izlaganja potkrepljenog dokazima.
– U najmanju ruku, očekivao sam tužbu protiv Hrvatske. Međutim, to se nije dogodilo. Sumnjao sam u pristrasnost Haškog tribunala, što se ovom presudom i potvrdilo. Oštećene su žrtve rata, oštećeni su i svi Srbi koji su osuđeni u Hagu – kaže Borović i dodaje da će oslobađajuća presuda hrvatskim generalima umnogome pogoršati odnose između Srbije i Hrvatske, a „građani naše zemlje će, sa pravom, gledati sa podozrenjem na budući rad i odluke suda u Hagu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.