Pojavio se radio koji se automatski uključuje i isključuje 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U svojim listovima, Pravda i Vreme donose nam priče o čudnoj otmici u Klivlednu, koju je sprovela jedna mlada devojka, i o tehnološkom pronalasku koji je predstavljao značajan napredak tog vremena.

Pojavio se radio koji se automatski uključuje i isključuje 2
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs.

List Pravda, pisao je o krajnje neuobičajenoj situaciji, koja se dogodila u  Klivlendu na današnji dan pre 80 godina. Otmice su više nego uobičajen slučaj u Americi i dešavaju se svakodnevno. Ali ono što izdvaja ovaj slučaj  jeste to  da je otmicu sprovela jedna 18-godišnja devojka, uz pomoć svojih drugara.

Naime, 20-godišnji Frank Dženovez se udvarao Anđeli Deona, međutim, kako Frank nije nikako skupio hrabrost da joj  izjavi ljubav, Anđela je zbog svoje nestrpljivosti odlučila da ga otme i primora na venčanje. Uz pomoć svojih drugova upala je u njegov stan u sred noći i revolverom ga primorala na venčanje koje je kasnije i održano.

Nedugo zatim, Frank je pobegao, slučaj prijavio policiji i tražio poništenje braka jer je sklopljen silom, a Anđela i njeni pomagači su nedugo zatim uhapšeni.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke

Pojavio se radio koji se automatski uključuje i isključuje 3
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs.

Pre 80 godina, pored novina, glavni izvor informacija bio je radio. List Vreme, svojim čitaocima preneo je informaciju da se na tržištu pojavio radio koji se automatski uključuje i isključuje.

Ovaj pronalazak značajno će olakšati život svojih korisnika jer oni više neće morati da čekaju pored radija tačno vreme početka prenosa neke emisije, vesti, početka sastanka dva političara ili prenosa govora  nego će radio da automatski, u najavljeno vreme pusti prenos.

Kako list navodi, mehanizam je prilično jednostavan i sastoji se od dve žice, čiji se jedan kraj poveže sa aparatom a drugi sa strujom, potom se časovnik navije tako da se uključenje ili isključenje desi na svakih 10 ili 20 minuta, ostvaruje se veza i emisija počinje.

Na tržištu se uveliko pojavio veliki broj ovakvih časovnika te se smatra  da je ovaj pronalazak i te kako koristan i da predstavlja priličan napredak u sferi tehnologije.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari