Opozicioni Građanski pokret Bravo izrazio je danas „najoštriji protest“ protiv politički motivisanog progona njihovih aktivista, a povodom podizanja optužnog predloga protiv Brajana Brkovića zbog navodnih pretnji političkim i policijskim funkcionerima.
Pokret Bravo je u saopštenju naveo da je Brković optužen zbog političkog performansa iz marta 2023, koji je imao za cilj da ukaže na odgovornost u „ekološkom zločinu“.
„Tužilaštvo je, međutim, ovaj čin kvalifikovalo kao delo ‘ugrožavanje lične bezbednosti’ funkcionera, iako je apsurdno tvrditi da simbolički gest može izazvati strah kod ljudi koji bi trebalo da budu ključni akteri u sprovođenju zakona“, ocenio je taj pokret.
Prema njihovim rečima, takvo ponašanje trojice javnih funkcionera je akt zloupotrebe zakona, pravosudnih institucija i „još jedno odbijanje da se preuzme odgovornost za stanje u Novom Sadu“.
„Pitamo se: Ako se funkcioneri plaše ofarbanih panjeva kako oni mogu biti garant zaštite građana od stvarnih prestupnika, kriminalaca i korupcije?“, navdi se u saopštenju.
Dodaje se da je načelnik novosadske policije Goran Radonjić „od ranije poznat po osudama za torturu“, a sada, kako su ukazali, nastoji da se prikaže kao „žrtva performansa“.
Protiv Brkovića iz pokreta Bravo iz Novog Sada podignuta je optužnica zbog političkog performansa iz marta prošle godine, kojom se tereti za ugrožavanje sigurnosti načelnika novosadske policije Gorana Radonjića, potpredsednika pokrajinske vlade Vladimira Galića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.
Brković je sa još nekoliko aktivista ispred institucija doneo drveni panj i debla sa tragovima crvene boje na kojima je bila zakačena fotografija Radonjića, Galića i Đurića, a aktivisti su panjeve i debla ostavili ispred zgrade policijske uprave u Novo Sadu, zgrade pokrajinske vlade i gradske kuće.
Oni su taj performans izveli u znak protesta zbog seče šume na Šodrošu, rukavcu Dunava u Novom Sadu, gde su tokom više meseci aktivisti sprečavali kineske investitore da započnu radove na izgradnji mosta.
Tužilaštvo je u optužnom predlogu navelo da su osobe čije su fotografije bile postavljene na panjeve, „simbolizujući krv i njihove glave na panjevima“ osetile strah za ličnu bezbednost, kao i da su se te osobe osetile „fizički ugroženo“.
Glavni pretres je zakazan za 20. februar naredne godine, a kako se u pozivu na pretres navodi, Brković je optužen po članu 138, stav 3 Krivičnog zakonika.
U tom stavu je reč o ugrožavanju sigurnosti, a stav 3 glasi: „Ko delo učini prema predsedniku Republike, narodnom poslaniku, predsedniku Vlade, članovima Vlade, sudiji Ustavnog suda, sudiji, javnom tužiocu i zameniku javnog tužioca, advokatu, policijskom službeniku i licu koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti informisanja u vezi sa poslovima koje obavlja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina”.
Kako su aktivisti rekli, ovakvim performansom ukazano je javnosti da su posečena stabla bila staništa i gnezda ptica, „ali i poslednja linija odbrane Novog Sada od poplava“.
Dodali su da su uz panjeve i debla postavili i fotografije ličnosti koje smatraju odgovornima za bespravnu seču i devastaciju Šodroša.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.