Nakon što je Tito ostao na čelu Pokreta kao, faktički, jedini neprikosnoveni autoritet (poslije smrti Nehrua i Nasera) svi su, doista, naročito tokom samita, tražili susrete i razgovore s njim.

Blažo Mandić: NESVRSTANOST – NAJVEĆE DOSTIGNUĆE JUGOSLAVIJE NA MEĐUNARODNOM PLANU (12)

Objavljujemo delove iz rukopisa Blaža Mandića „Nesvrstanost – najveće dostignuće Jugoslavije na međunarodnom planu“. Autor kao odličan poznavalac ličnosti i dela Josipa Broza Tita govori o dalekosežnom značaju i uticaju Pokreta nesvrstanih i napominje da je jugoslovensko rukovodstvo nastavilo sa istom politikom sve do razbijanja Jugoslavije

 

I, manje-više, svi su naglašavali želju da se koriste njegovim iskustvima, naglašavajući da su im potrebni njegovi savjeti. Naročito oni koji su se nalazili u složenoj unutrašnjoj političkoj situaciji.

Živo se sjećam, na primjer, upravo iz Kolomba, Titovog razgovora sa predsjednikom Angole, Antonijem Agostinjom Netom. Posebno jedne-dvije rečenice o velikima: „Ne smije se zaboraviti da velike sile uvijek teže da svoju pomoć naplate protuuslugama. Sa njima treba imati dobre odnose, ali ne po cijenu koncesija. A to je mogućno. Mi smo kroz to prošli. Nije nam bilo lako, a ni sada nam nije uvijek lako. Ali, postigli smo ono što je osnovno. A to je da budemo prihvaćeni onakvi kakvi jesmo, sa svojom nezavisnom unutrašnjom i spoljnom politikom.“

Bilo je sporova i između drugih nesvrstanih zemalja, izvan arapskog svijeta. Na primjer između Indije i Bangladeša. Titov napor, u razgovorima sa svima, bio je usmjeren na to da se problemi rješavaju u bilateralnim okvirima, da se sa njima ne dolazi na samit. Ili, ako se i dođe, da se o svakom konkretnom slučaju raspravlja u političkom komitetu, i na sastancima ministara, ali da se ne iznose na zasjedanja u generalnoj debati.

Kako je rad samita odmicao, tako se na vidiku sve jasnije ocrtavao i njegov pozitivan ishod. Rastao je uporedo sa tim i Titov optimizam.

„Ne ide sve lako, ali, ipak, ide“ – rekao je u razgovoru sa indijskom premijerkom Indirom Gandi. „Osnovno je da se sačuva jedinstvo, da se pažnja koncentriše na bitna pitanja, i da se ne pokreću bilateralni sporovi. Nesvrstane zemlje mogu i treba da pomognu u riješavanju tih sporova, u svom krugu, ali ne na ovakvoj Konferenciji, jer se tako otežava rad na onome što je od opšteg, najšireg interesa.“

Tito se, ukratko, i ovom prilikom, kao i svaki put ranije, zalagao, a u tome i uspijevao da se Pokret bavi onim što je zajedničko svima i u interesu svih. A to je borba za ostvarenje boljeg svijeta, svijeta mira, ravnopravnosti i ravnomjernijeg razvitka.

Sa dosta napora i strpljenja došla je do izražaja sposobnost Pokreta da prevlada razlike u gledanjima na važne međunarodne probleme. Usvojeni dokumenti zvali su se kao i oni u Alžiru, ali je, zbog svega pomenutog, njihova politička dimenzija bila značajnija od ekonomske. Među dokumentima, kao novina, bila je i odluka o sastavu i mandatu Koordinacionog odbora. To je učinjeno radi efikasnijeg i organizovanijeg djelovanja, uz obezbjeđenje demokratskih odnosa i prava.

Doprinos jugoslovenske delegacije nije se iskazao samo aktivnim učešćem u zajedničkom oblikovanju dokumenata, već i nizom, unaprijed pripremljenih prijedloga, poput odjeljka, konkretno, u kome se odbacuje svaki pokušaj da se miješanje opravda, po bilo kome osnovu i ma sa čije strane. Posebno je bila značajna jugoslovenska inicijativa za saziv Specijalnog zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o razoružanju.

Dio o konferenciji o Kolombu malo je opširniji. Najprije, zbog već pomenutih složenih prilika u kojima je održan. Ali i zbog želje da se na primjeru jednog samita donekle dočara atmosfera razgovora koji su pojedinačno vođeni izvan glavne scene. Razgovora udvoje koji su, ponekad, odlučujuće uticali na dogovor svih.

Kraj

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari