Pokušaj otmice dede Jelene Đoković 1Foto: EPA/GEORGIOS KEFALAS

Tim za odnose sa javnošću najboljeg srpskog tenisera Novaka Đokovića zamolio je danas medije i javnost za razumevanje povodom vesti o pokušaju otmice dede Novakove supruge Jelene.

„Porodica Miloslava Radisavljevića (85), iz Ljiga, kome su sinoć u kuću upali napadači, kidnapovali ga i odveli u polje udaljeno par kilometara, u potpunom je šoku zbog svega što se desilo“, navodi se u saopštenju Novakovog PR tima.

„Miloslav, deda Jelene Đoković, zbog svih okolnosti nije u stanju da daje izjave medijima, baš kao ni Novak i Jelena, ali se zahvaljuju policiji na brzoj reakciji. Zbog činjenice da je istraga još uvek u toku, molimo javnost za razumevanje“, naglašeno je u saopštenju.

Razbojništvo u Ljigu potvrdila je i policija ne navodeći identite žrtve, a predsednik opštine Ljig izjavio je medijima da je Radisavljević nađen vezan za metalnu konstrukciju u kukuruzištu nedaleko od svoje kuće.

Stefanović je, govoreći o pojačanoj kontroli određenih objekata, vozila i osoba koje su „bezbednosno interesantne“, a provodi se u poslednjih 30 dana, objasnio da su sve te aktivnosti u skladu sa zakonom, a sprovode se kako bi se povećao stepen bezbednosti građana.

Kontrolama će biti obuhvaćena sva bezbednosno interesantna lica, bez obzira da li su naši ili strani državljani i neće biti bezbednosno interesantnog objekta, vozila ili bilo čega drugog gde policije neće kontrolisati, poručio je on.

Stefanović je kao uspeh te akcije naveo da je u poslednjih 30 dana broj krivičnih dela u Srbiji smanjen za 19 odsto, privrednog kriminala za 39,6 odsto, a nije bilo nijedno ubistvo kao posledica obračuna kriminalnih grupa.

Za 16 odsto je manje krađa, 30 odsto je manje krađa vozila, a 27,5 odsto manje imovinskih delikata i razbojništava, precizirao je on.

Na pitanje o kupovini srpske imovine na jugu Srbije, kao promeni demografske slike na tom području, jer se kosovski Albanci prijavljuju da tamo žive, Stefanović je odgovorio da MUP ne dozvoljava prijavu fiktivnih adresa.

Ima jedan deo naših državljana albanske nacionalnosti koji žive na Kosovu i pokušavaju u nekim opštinama da stvore lažnu sliku svog prisustva, da prijavom prebivališta ostvare pravo glasa i ostvare iluziju većine, objasnio je on.

Stefanović je naglasio da MUP radi sve što ima u svojoj nadležnosti kako bi građani mogli da ostvare svoja prava, ali da, istovremeno, to ne mogu činiti na osnovu fiktivnih adresa, jer se utvrđuje da li oni tamo stvarno žive. On je napomenuo da postoje saznanja bezbednosnih službi da kosovski Albanci na taj način, preko fiktivnih adresa, pokušavaju da kupe stanove, preduzeća i druge nekretnine u centralnoj Srbiji i da je to „neka vrsta etničkog čišćenja“, jer oni tu ne žive.

Nećemo dozvoliti fiktivno prijavljivanje bilo kome. Bilo ko ko je fiktivno prijavljen neće moći da učestvuje u tim procesima, poručio je Stefanović. Upitan da li može da potvrdi obećanje predsednika Vladine komisije za borbu protiv droge Zlatibora Lončara da će od septembra svaka škola imati školskog policajca, Stefanovićje ostao nedorečen, ali je indirektno potvrdio da se to neće desiti. Stefanović je objasnio da je MUP uveo video nadzor u školama, instituciju „policajca u zajednici“, kao i „patrolni sektor“, kako bi policajci mogli „u najkraćem roku da stignu do škole“.

Naš cilj nije da imamo policijsku državu, nego da gradimo društvo u kome to neće biti potrebno. Nastavljamo sa represivnim akcijama, naročito u blizini škola, bilo je obrazloženje Stefanovića. On je rekao da se „neće dramatično povećati broj policajaca do jeseni“, ali da će se MUP truditi da „makar svaka škola ima nadzor kamerama i policijskim patrolama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari