Lideri kiparskih Grka i Turaka, Dimitris Hristofjas i Mehtmet Ali Talat započeli su juče suštinske pregovore o podeli vlasti, čiji bi krajnji rezultat trebalo da bude ujedinjenje ostrva. Oni su se sastali na napuštenom aerodromu, smeštenom unutar tampon zone koja je je pod kontrolom Ujedinjenih nacija.
Za razliku od sastanka protekle sedmice koji je bio simboličan početak razgovora dveju suprostavljenih strana, očekuje se da će na novim pregovorima biti ostvareni konkretni rezultati i prevaziđene višedecenijske nesuglasice. „Složen proces traganja za mirnim rešenjem kiparskog problema uistinu je počeo“, izjavio je specijalni predstavnik UN za Kipar Taje Bruk Zarihun. On smatra da će na putu ostvarenja cilja biti mnogo prepreka, ali, ipak, veruje u uspeh pregovora.
Hristofjas i Talat će narednih dana pokušati da postignu dogovor o budućoj strukturi Kipra i načinu na koji bi grčko-kiparska većina delila vlast sa kiparskim Turcima. Iako su se dvojica lidera u prethodnom periodu okvirno složili oko buduće federalne strukture vlasti, i dalje je otvoreno pitanje uticaja centralne vlade. Kiparski Turci žele „labavu federaciju“ jer gaje bojazan da bi u suprotnom Grci koji su znatno brojniji uspostavili prevlast u toj državi.
S druge strane, Hristofjas, koji je u februaru postao predsednik Kipra, zalaže se za centralnu i i umnogome ograničenu regionalnu vladu, kao preventivnu meru od ponovne podele ostrva. Među gorućim problemima posebno se izdvajaju pitanja vlasništva nad zemljom i tursko vojno prisustvo na Kipru. Kipar je podeljen 1974, posle turske invazije koja je bila odgovor na pokušaj pripajanja tog ostrva Grčkoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.